DirectX 12 Geliyor!

DirectX 12 Geliyor!

Microsoft’tan DX12 açıklaması geldi, API savaşları yeniden başlıyor.

Daha önce Microsoft’un mevcut API (Uygulama programlama arayüzü: bir yazılımın başka bir yazılımda tanımlanmış fonksiyonlarını kullanabilmesi için oluşturulmuş bir tanım bütünüdür. Kısaca DirectX olarak bildiğimiz yazılım)’sinin değişeceği gündeme gelmişti. Geliştiriciler bilgisayar donanım performansını arttırmak için tekrar işe koyuldu. Şu anda da görünüşe bakılırsa yakın zamanda Microsoft yeni API’sini veya kısaca DirectX 12′yi resmi olarak duyurmak üzere gibi.

Geçen günlerde DirectX 12 adında yeni bir Twitter profili oluşturuldu, San Fransisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansında (Games Developers Conference (GDC) ) konusu geçmiş olan DirectX12 doğrulandı mı?

Konferans’da konuşulmadan önce de yeni bir Direct3D Microsoft’un grafik platformu tarafından duymuştuk, ama bu tweet üzerine görünüşe bakılırsa 20 Mart tarihinde bu konu aydınlığa kavuşacak. Ama bu hesabın gerçekliği de halen tam olarak onaylanmış sayılmaz.

dx12-tweet

DirectX12 hakkındaki detaylar oyunseverler için büyük önem arz ediyor, ve özellikle de hangi işletim sistemlerinin destekleyeceği konusu. Microsoft tarafından bir çok yerde Windows 7 ye desteği olacağı haberlerini aldık.

Elbetteki Windows 7 desteği olacağından bahsettiğimize göre Windows 8′e değinmemize pek de gerek yok gibi gözüküyor. Önümüzdeki yılda veya yıllarda da gelecek olan Windows 9′a göre bir uyumluluk ile alakalı pek bir bilgi yok.

Bir başka heyecanla beklediğimiz konu ise AMD’nin yeni bir API çıkarma olasılığı. AMD’nin takımı hazır ve yeni bir yazılım üzerinde çalışıyorlar gibi. Uzun yıllardır kullandığımız DirectX tarih bile olabilir, ya da daha kuvvetli bir şekilde yoluna devam eder.

Merakla beklediğimiz bu yazılımın oyunlarda tıkanma yaratmayacağını daha fazla performans ve grafik kalitesi sağlayacağını dileyerek köşemize çekiliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu konuda gün yüzüne çıkacaktır.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Rage 2 İçin Ne Düşünüyoruz?

Rage 2 İçin Ne Düşünüyoruz?


Rage 2 İçin Ne Düşünüyoruz?

Rage 2 beni karışık duygulara gark eden bir yapım oldu. Böyle sevmek ile nefret etmek arasında dalga dalga gidip geldim sürekli. Bu karmakarışık duyguların sebebi, oyunu çok büyük bir heyecanla beklemiş olmam ve buna binaen hayal kırıklığına uğramam değil. Hatta Rage 2 son dönemde piyasaya...

Total War Three Kingdoms İncelemesi

Total War Three Kingdoms İncelemesi


Total War Three Kingdoms İncelemesi

23 Mayıs’da satışa sunulacak olan Total War Three Kingdoms ile Total War ailesi Çin’i, evet Çin’i ziyaret ediyor. Çoğu kişi Rome 2’nin çıkmasından sonra Medieval 3’ü gelir deniyordu, Çin söylentileri ve talepleri olsa da ihtimal verilmezken, gelen o duyuru ile çekirdek Total War kitlesi bir yana...

Pax Nova Nasıl Bir Oyun?

Pax Nova Nasıl Bir Oyun?


Pax Nova Nasıl Bir Oyun?

Pax Nova; Stellaris, Endless Space, Galactic Civilizations ve Masters of Orion serileri gibi 4x uzay stratejisi türünde bir oyun. Bu yapımlardan yegane farkı ise kendisinin şuan erken erişimde olması. Erken erişim dedim diye hemen yüzünüzü buruşturmayın, yukarıda saydıklarımın bir kısmı da...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir