Devlet Oyunlara Da Destek Olacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan geçtiğimiz hafta başında yaptığı konuşmada bilgisayar oyunlarına yönelik devlet desteklerini açıkladı.

Test yayınındayken desteklerini esirgemeyen ve nezdimizde de çok önemli bir yere sahip olan Emek Kepenek, bugün bize ulaştırdığı haber başta oyun geliştirici olmak üzere Türk oyuncusunu bir hayli sevindirecek.

İşte o haber:

Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi başlığının altında yer alan, Bilgisayar Oyunu Desteklerinin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkürler. Özellikle İkisoft’un örnek gösterilmesini okuyunca oyun sektörünün geleceğinin daha parlak olduğunu söyleyebiliriz. Ama bu bağlamda daha fazla çalışma yapmamız gerektiği de aşikar…

Konu ile ilgili haber metnini sizinle paylaşmak istiyorum:

BİLİŞİM SEKTÖRÜNE YÖNELİK DESTEKLER

Bilişim sektörünün önemine değinen Bakan Çağlayan, teknokentlerin yurt dışında silikon vadilerinde açacakları bilişim merkezlerinin yıllık kira giderlerini ve bu merkezlerde çalıştıracakları iki personelin maaşlarını yüzde 80 oranında ve yıllık 600 bin dolara kadar desteklediklerini bildirdi. Bilgisayar oyunu sektörünün bilişim sektörünün en hızlı gelişen ve en karlı alt sektörlerinden biri olduğuna dikkat çeken Çağlayan, “Yıllık ticaret hacmi 50 milyar dolar civarında olan oyun sektöründen ülkemizin en az bir milyar dolar alabileceğini düşünüyoruz. Bu yöndeki faaliyetleri desteklemek amacıyla bilgisayar oyunlarının pazara giriş giderlerini yüzde 50 oranında ve oyun başına 100 bin dolara kadar destekliyoruz” diye konuştu.

Bakan Çağlayan, 2011 yılında 29 milyar defa aplikasyon indirildiği ve bunların satışlarının 7,3 milyar dolar olduğunun tahmin edildiğini ifade ederek, Ekonomi Bakanlığı’nın bilişim sektörünün bu alanda yapacağı çalışmaları artırmak amacıyla Türkiye’de üretilen ve satışı yapılan her bir aplikasyonun komisyon giderlerini yüzde 50 oranında ve toplamda 50 bin dolara kadar destekleyeceğini açıkladı. Bakan Çağlayan ayrıca, bilişim şirketlerinin Google, yahoo, baidu ve yandex gibi çok kullanılan arama motorlarında yapacakları tanıtımlara da yüzde 50 oranında ve yıllık 100 bin dolara kadar destek sağlanacağını bildirdi. Bilişim sektörünün 250 milyon dolar ihracatını 2013’te 1 milyar dolara, 2023’te 10 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini vurgulayan Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:

“IBM’in sadece marka değeri 69 milyar dolar. Microsoft’un 59, Intel’in 35, Sisko’nun (Cisco) 25 milyar dolar marka değeri var. Dikkat edin bunlar şirketin tamamının değil, sadece o markaların değeri. Biz Türkiye olarak bu yarışa çok sonradan giriyoruz ama bizim de yazılım alanında başarılı E-NOKTA’mız var, İKİSOFT’umuz var. ve biz Ekonomi Bakanlığı olarak yazılım şirketlerimizin uluslararası başarılarını artırmak için her türlü desteği vermeye başlıyoruz.” – Ankara

İlgili haber linkleri:

http://www.kanal5.com.tr/bakan-caglayan-cari-aciga-bir-darbe-daha-vurup-minderden-kalkamaz-hale-getirmek-istiyoruz.html
http://www.haberler.com/cari-acik-minderden-kalkamayacak-3733697-haberi/
http://www.stargundem.com/ekonomi/eko-gundem/1280517-bakan-caglayandan-cari-acik-aciklamasi.html

Bizleri çok sevindiren bu haberler dahilinde açıklanan desteklere ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/06/20120625-5.pdf

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir