Debris Kısa Bakış

Debris Kısa Bakış

Kısa ama eksantrik bir youlculuk

Denizin dibinde hatçam türküsünü bilir misiniz? Ben bilmem mesela, öyle oturup dinlemişliğim yoktur.  Peki ya yakın zamanda erken erişimden ayrılıp çıkışını gerçekleştiren Subnauticayı bilir misiniz, hani şu deniz altı keşfi-hayatta kalma oyunu? Mesela ben onu da bilmem, hiç oturup oynamışlığım yoktur. Ama nedense Debrisi ilk açtığım andan itibaren çağrışımlarım bu ikisi üzerine oluyor. Hayırdır İnşallah.

Denizler Altında Bir Milyor Fersah

Öyle işte, hikayemiz denizin metrelerce altında başlıyor. Devasa bir enerji şirketi bilinen/tanınan bir belgesel yönetmeni olan bizi, son projelerinin tanıtım filmini çekmek için tutmuş. Bu çekimler için firmanın kıdemli mühendislerinde Sonya ve Chris’i de yanımıza danışman olarak vermişler.

Proje ne mi? Kutuplara yakın bir bölgede denize düşen ve devamlı olarak ısı, enerji yaymakta olan bir meteorun incelenmesi. Hatta gerekirse enerji kaynağı olarak kullanılabilmesi. 

Oyun başlar başlamaz, meteoru yakından çekmek ve projenin detaylarını mühendislerin ağzından dinlemek üzere dalgıç kostümlerimizi üzerime geçiriyor, ve söyleşi tadında bir scuba diving macerasına atılıyoruz…

Daha doğrusu olması gereken bu lakin tam söyleşimizin başlayacağı noktada denizin altında inanılmaz bir gürültü kopuyor ve tektonik bir sarsıntı sebebiyle parçalanan kayalar, parçalanmanın sebep olduğu kuvvetli akımlar derken kendimizi gruptan ayrılmış biçimde buluyoruz.

Oyun bize kontrolü bu noktada devrediyor. Buradan gerisi zamana karşı yarıştığınız gerilim öğeleriyle dolu hafif bir korku oyunu. 

Dananın kuyruğunun koptuğu nokta

Peki bu yazı niye bir inceleme değil yahut daha fazla detaya girip oyunu almayı planlıyanlara aydınlatıcı bilgiler vermiyorum?

Şimdi neresinden bakarsanız bakın, Debris sadece 2 saatlik bir oyun. Farklı sonlarını görmek için elbette birden fazla kere oynayabilirsiniz, lakin temelinde hikaye 2 saat sürüyor. Ve bu iki saat gerçekten çok önemli zira oyunun bütün numarası hikayesi, onu nasıl sunduğu ve o hikayenin sonu. 

Bu hikaye ve kurgunun haricinde Debrisin sahip oldukları sadece vasat grafikler, gerilimli sesler, zayıf oynanış mekanikleri ve kaliteli sayılabilecek seslendirmeler. Evet oyun bunlardan fazlasına sahip değil. Debris o “sırf hikayesini deneyimlemek” adına oynayıp zevk alabileceğiniz bağımsız yapımlardan. Hikayenin ve oyunun sonunun acayip sürprizlerle dolu olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Uzun lafın kısası, kaliteli bir hikaye ve sona sahip, düşük bütçeli bilim kurgu filmi tadında bir macera yaşamaya hevesliyseniz Debrisi sizlere öneririm. Bahsettiklerim ucundan kıyısından ilginizi çekmediyse de uzak durun, zira Debris çok ufak bir oyuncu kitlesine hitap eden bir yapım.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
4
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Witcher Serisinin Crossover’ları Durdurak Bilmeden Devam Ediyor!

Witcher Serisinin Crossover'ları Durdurak Bilmeden Devam Ediyor!


Witcher Serisinin Crossover'ları Durdurak Bilmeden Devam Ediyor!

Geralt'ın bu sefer hangi oyuna misafir olduğuna inanamayacaksınız Tamam tamam, aslında inanması zor değil, sadece şaşırtıcı. Zira Geralt'ın bu seferki durağı, Soulcalibur VI'nın aksine, kendi mesleğine inanılmaz yakın bir oyun serisi. Böyle en bol canavarlısından, bol aksiyonlu bir...

Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Conan Unconquered Duyuruldu!

Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Conan Unconquered Duyuruldu!


Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Conan Unconquered Duyuruldu!

Petroglyph Games tarafından geliştirilen gerçek zamanlı strateji oyunu Conan Unconquered sinematik fragman eşliğinde duyuruldu. Funcom tarafından geliştirilen ve 2018'in ikinci çeyreğinde oyunculara sunulan Conan Exiles'ın ardından Barbar Conan fırtınası hız kesmeden devam ediyor. Adlarını...

Darksiders III İncelemesi

Darksiders III İncelemesi


OFD: 68.0%

Darksiders III İncelemesi

OFD: 68.0%

Yanan yalın kılıçları çarparak söğütlere koşuyordu kızıl atlılar güneşin battığı yere – Nazım Hikmet Ran THQ’nun iflası ve elinin altındaki markaların muhtelif oyun şirketleri tarafından pay edilmesinden sonra pek çok kişi yeni bir Darksiders oyunu görebileceğimizi düşünmüyordu. Zira...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir