Debris Kısa Bakış

Debris Kısa Bakış

Kısa ama eksantrik bir youlculuk

Denizin dibinde hatçam türküsünü bilir misiniz? Ben bilmem mesela, öyle oturup dinlemişliğim yoktur.  Peki ya yakın zamanda erken erişimden ayrılıp çıkışını gerçekleştiren Subnauticayı bilir misiniz, hani şu deniz altı keşfi-hayatta kalma oyunu? Mesela ben onu da bilmem, hiç oturup oynamışlığım yoktur. Ama nedense Debrisi ilk açtığım andan itibaren çağrışımlarım bu ikisi üzerine oluyor. Hayırdır İnşallah.

Denizler Altında Bir Milyor Fersah

Öyle işte, hikayemiz denizin metrelerce altında başlıyor. Devasa bir enerji şirketi bilinen/tanınan bir belgesel yönetmeni olan bizi, son projelerinin tanıtım filmini çekmek için tutmuş. Bu çekimler için firmanın kıdemli mühendislerinde Sonya ve Chris’i de yanımıza danışman olarak vermişler.

Proje ne mi? Kutuplara yakın bir bölgede denize düşen ve devamlı olarak ısı, enerji yaymakta olan bir meteorun incelenmesi. Hatta gerekirse enerji kaynağı olarak kullanılabilmesi. 

Oyun başlar başlamaz, meteoru yakından çekmek ve projenin detaylarını mühendislerin ağzından dinlemek üzere dalgıç kostümlerimizi üzerime geçiriyor, ve söyleşi tadında bir scuba diving macerasına atılıyoruz…

Daha doğrusu olması gereken bu lakin tam söyleşimizin başlayacağı noktada denizin altında inanılmaz bir gürültü kopuyor ve tektonik bir sarsıntı sebebiyle parçalanan kayalar, parçalanmanın sebep olduğu kuvvetli akımlar derken kendimizi gruptan ayrılmış biçimde buluyoruz.

Oyun bize kontrolü bu noktada devrediyor. Buradan gerisi zamana karşı yarıştığınız gerilim öğeleriyle dolu hafif bir korku oyunu. 

Dananın kuyruğunun koptuğu nokta

Peki bu yazı niye bir inceleme değil yahut daha fazla detaya girip oyunu almayı planlıyanlara aydınlatıcı bilgiler vermiyorum?

Şimdi neresinden bakarsanız bakın, Debris sadece 2 saatlik bir oyun. Farklı sonlarını görmek için elbette birden fazla kere oynayabilirsiniz, lakin temelinde hikaye 2 saat sürüyor. Ve bu iki saat gerçekten çok önemli zira oyunun bütün numarası hikayesi, onu nasıl sunduğu ve o hikayenin sonu. 

Bu hikaye ve kurgunun haricinde Debrisin sahip oldukları sadece vasat grafikler, gerilimli sesler, zayıf oynanış mekanikleri ve kaliteli sayılabilecek seslendirmeler. Evet oyun bunlardan fazlasına sahip değil. Debris o “sırf hikayesini deneyimlemek” adına oynayıp zevk alabileceğiniz bağımsız yapımlardan. Hikayenin ve oyunun sonunun acayip sürprizlerle dolu olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Uzun lafın kısası, kaliteli bir hikaye ve sona sahip, düşük bütçeli bilim kurgu filmi tadında bir macera yaşamaya hevesliyseniz Debrisi sizlere öneririm. Bahsettiklerim ucundan kıyısından ilginizi çekmediyse de uzak durun, zira Debris çok ufak bir oyuncu kitlesine hitap eden bir yapım.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
3
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Q.u.b.e 2 İnceleme

Q.u.b.e 2 İnceleme


OFD: 83.0%

Q.u.b.e 2 İnceleme

OFD: 83.0%

Qüp qüp oyunlar yapıyorlar yav Durun vurmayın. Başlığın oyunumuzla alakası yok, 2010 senesinde Minecraft’ın ilk betasını betasını gördüğümde aklımdan geçenlerdi bunlar. “Pikselleri sayılabilen, küp küp oyun yapmışlar lan” demiştim kendi kendime. Sonra ne olduysa oldu oyun patladı gitti...

Shadow Of The Tomb Raider Duyuruldu!

Shadow Of The Tomb Raider Duyuruldu!


Shadow Of The Tomb Raider Duyuruldu!

İnsan önden bir haber verir Bu ay duyuruların ardı arkası kesilmiyor sevgili oyunseverler. İlk olarak ayın başlarında Division 2 ani bir şekilde duyurulmuş ve Ubisoft bizi dumur etmişti. Daha bu duyuruyu sindirememişken aynı hafta içerisinde Activision Call of Duty Black Ops IIII (adamlar böyle...

De Blob 2 Xbox One İnceleme

De Blob 2 Xbox One İnceleme


OFD: 80.0%

De Blob 2 Xbox One İnceleme

OFD: 80.0%

Blob ile eğlenceli bir platformer macerasına çıkmaya hazır olun Platform oyunlarıyla aranız nasıldır? 2 boyutlu, 3 boyutlu; hani şu bolca hoplayıp zıpladıklarımızla? Benim oldum olası aram oldukça iyidir. Kontrollerinde sıkıntı olmadığı, görsel ve işitsel tasarımı da estetik duyularıma işkence...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir