Debris Kısa Bakış

Debris Kısa Bakış

Kısa ama eksantrik bir youlculuk

Denizin dibinde hatçam türküsünü bilir misiniz? Ben bilmem mesela, öyle oturup dinlemişliğim yoktur.  Peki ya yakın zamanda erken erişimden ayrılıp çıkışını gerçekleştiren Subnauticayı bilir misiniz, hani şu deniz altı keşfi-hayatta kalma oyunu? Mesela ben onu da bilmem, hiç oturup oynamışlığım yoktur. Ama nedense Debrisi ilk açtığım andan itibaren çağrışımlarım bu ikisi üzerine oluyor. Hayırdır İnşallah.

Denizler Altında Bir Milyor Fersah

Öyle işte, hikayemiz denizin metrelerce altında başlıyor. Devasa bir enerji şirketi bilinen/tanınan bir belgesel yönetmeni olan bizi, son projelerinin tanıtım filmini çekmek için tutmuş. Bu çekimler için firmanın kıdemli mühendislerinde Sonya ve Chris’i de yanımıza danışman olarak vermişler.

Proje ne mi? Kutuplara yakın bir bölgede denize düşen ve devamlı olarak ısı, enerji yaymakta olan bir meteorun incelenmesi. Hatta gerekirse enerji kaynağı olarak kullanılabilmesi. 

Oyun başlar başlamaz, meteoru yakından çekmek ve projenin detaylarını mühendislerin ağzından dinlemek üzere dalgıç kostümlerimizi üzerime geçiriyor, ve söyleşi tadında bir scuba diving macerasına atılıyoruz…

Daha doğrusu olması gereken bu lakin tam söyleşimizin başlayacağı noktada denizin altında inanılmaz bir gürültü kopuyor ve tektonik bir sarsıntı sebebiyle parçalanan kayalar, parçalanmanın sebep olduğu kuvvetli akımlar derken kendimizi gruptan ayrılmış biçimde buluyoruz.

Oyun bize kontrolü bu noktada devrediyor. Buradan gerisi zamana karşı yarıştığınız gerilim öğeleriyle dolu hafif bir korku oyunu. 

Dananın kuyruğunun koptuğu nokta

Peki bu yazı niye bir inceleme değil yahut daha fazla detaya girip oyunu almayı planlıyanlara aydınlatıcı bilgiler vermiyorum?

Şimdi neresinden bakarsanız bakın, Debris sadece 2 saatlik bir oyun. Farklı sonlarını görmek için elbette birden fazla kere oynayabilirsiniz, lakin temelinde hikaye 2 saat sürüyor. Ve bu iki saat gerçekten çok önemli zira oyunun bütün numarası hikayesi, onu nasıl sunduğu ve o hikayenin sonu. 

Bu hikaye ve kurgunun haricinde Debrisin sahip oldukları sadece vasat grafikler, gerilimli sesler, zayıf oynanış mekanikleri ve kaliteli sayılabilecek seslendirmeler. Evet oyun bunlardan fazlasına sahip değil. Debris o “sırf hikayesini deneyimlemek” adına oynayıp zevk alabileceğiniz bağımsız yapımlardan. Hikayenin ve oyunun sonunun acayip sürprizlerle dolu olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Uzun lafın kısası, kaliteli bir hikaye ve sona sahip, düşük bütçeli bilim kurgu filmi tadında bir macera yaşamaya hevesliyseniz Debrisi sizlere öneririm. Bahsettiklerim ucundan kıyısından ilginizi çekmediyse de uzak durun, zira Debris çok ufak bir oyuncu kitlesine hitap eden bir yapım.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
4
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu

Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu


Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu

Playstore, geniş oyun yelpazesindeki bazı ürün ve serilerin indirime girdi. Bayram, Dünya Kupası ve okulların kapanışı gibi hususlarda oyuncuları unutmayan Playstore, üç yeni kampanya duyurdu. Peki hangi oyunlarda indirimler mevcut? Football Manager Kampanyası ile Football Manager 2018 ve...

Bethesda E3’ü Yıktı Geçti… Mi?

Bethesda E3'ü Yıktı Geçti... Mi?


Bethesda E3'ü Yıktı Geçti... Mi?

Bekledik, bekledik ve daha çok bekledik. Sonunda oyun dünyasının -tabiri caizse- kalbinin attığı etkinlik olan Electronic Entertainment Expo, yani E3, başladı. Her sene olduğu gibi, devasa şirketler, bu sene de eteklerindeki taşları dökmek için oradalar. Bunların arasından belki de en çok ilgi...

Smoke and Sacrifice Ön İnceleme

Smoke and Sacrifice Ön İnceleme


Smoke and Sacrifice Ön İnceleme

Don’t Starve sevdalıları, yeni ilacınız geldi! Nasıl başlık, acayip clickbait duruyor değil mi? Yani bende böyle bir başlık görsem, “ulan popüler bir oyun serisi var ortada, üzerinden nemalanmaya çalışıyorlar” diye düşünebilirdim. Merak etmeyin ama, Oyunfest’te öyle şeyler olmaz. Tık almak...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir