Dark Souls II Crown of the Sunken King İnceleme

Dark Souls II’nin Lost Crowns Trilogy Season Pack’i içinde yer alan Crown of the Sunken King DLC’si çıkışını yaptı.

DLC incelemesine geçmeden önce Dark Souls II incelememizi okumanızı öneriyoruz. Bir DLC veya Season Pack için sevineceğim hatta çıkışını dört gözle bekleyeceğim aklıma gelmezdi. Bir oyuncunun hatta herhangi bir kişinin “para harcayacağı” oyun veya yine herhangi bir şeyde güttüğü amaç “işinin görülmesi, karşılığını almak”tır. Souls serilerinde paranızın karşılığını almak bir yana paranızın karşılığını aldıktan sonra da serüven ve meşgaleniz devam ediyor.

Dark Souls II’nin hikayesini genişleten Lost Crowns Trilogy Season Pack DLC’leriyle, Drangleic’in kralı olan Vendrick’in bir zamanlar tacının sahibi olduğu üç ayrı bölgeye gitme imkanına erişiyoruz. Her bölgenin kendine has özellikleri ve bir hikayesi var. İçerikleri de oldukça zengin. Yeni düşmanlar, yeni eşyalar, yeni bulmacalar… Şimdi Season Pack’te yer alıp da çıkışını yapan ilk DLC olan Crown of the Sunken King’e bir göz atalım.

Dark-Souls-2-Crown-of-the-Sunken-King-1

İlk ziyaretimizi Shulva’ya yapıyoruz. Shulva, arzın altında uyuyan şer için inşa edilmiş kutsal bir şehir. Şer uyandığında, etrafı sardığında heybetini kaybetmiş. Heybetini kaybedince mazi olmuş, hikayesi de manidar… Öyle ki kralının, belki de krallarının, adları dahi unutulmuş… İşte biz de buradaki manidar hikayenin sırrına vakıf olmak için yola koyuluyoruz. Ben bu sırra vakıf oldum ve hiç de kolay olmadı!

Shulva’nın tasarımı çok güzel ve kesinlikle Dark Souls II’den kopuk değil. Aztek ve Maya uygarlıklarının yapılarını andıran bir tarzı var. Ve oyunun birçok bölgesine nazaran daha fazla bulmaca içeriyor diyebiliriz. Lara Croft’u salsanız Shulva’ya bayramda harçlık almış çocuk kadar sevinir, o derece! Lakin biz sevinemiyoruz, ölüyoruz, öldürüyorlar… Bulmacalar kadar gizli tuzaklar ve gizli ödüller de barındıran Shulva Sanctum City, ölümcül düşmanları da bünyesinde barındırıyor.

Toplamda üç boss ve on yeni türde düşman barındıran Shulva kesinlikle bu yönden de oldukça tatminkar. Dikkatimi çeken iki önemli husus çeşitli aralıklarla karşılaştığınız düşmanların yapay zekası ve boss’ların Dark Souls II’nin bu alana kadar geride bıraktığınız birçok boss’una nazaran sürüsüne bereket saldırılarının bulunması. Yani birkaç ölümden sonra hangi taktiklerle zorlu boss savaşlarınızı nasıl kazanacağınızı kestirebiliyorsunuz. Lakin DLC’nin boss’larında işler çok farklı. Öyle ki co-op yapmayan civan mert oyuncular dahi NPC ya da bir başka oyuncu çağırarak boss savaşlarına girmeyi düşünecektir ve bunu da yapacaktır. Zira boss odalarının önü “summon sign” dediğimiz paralel evrendeki oyuncuları oyununuza çağırmaya yarayan işaretlerle dolu… Benim bile vicdanım el vermedi insanlara yardım etmeye çalıştım.

Dark-Souls-2-Crown-of-the-Sunken-King-2

Yeni eşyalar demiştim yukarıda. Benim tespit edebildiğim 2 tane zırh seti ve çeşitli giyebilir kostüm parçaları bulacaksınız. Ek olarak çeşitli yüzükler, bulacak ve kullanacaksınız. Ben kullanmadım ama en ilginci Flynn’s Ring, vitality’niz ne kadar düşükse fiziksel saldırılarınızı o kadar artırıyor. Zırhlar ve yüzükler kadar büyü ve silahlar da elde edeceksiniz. Bitmedi, boss ruhlarını, anahtarları vb. Gibi eşyaları saymazsak çeşitli özelliklerinizi bir süreliğine artıran özel otlar da oyuna eklenmiş durumda.

Okuduğunuz gibi, Crown of the Sunken King dopdolu. Herhangi bir eleştirim yok DLC için ama keşke dediklerim var. Keşke daha uzun bir oynanış süresi olsaydı. Ne yazık ki yeni bir oyuncu olmadığım için kısa sürede bitti. Tabi ben inceleme için oyunun başında vakit geçirdim. Sizlerde böyle bir şey olmayabilir. Yani eğer Souls serilerinde ustaysanız DLC bölgesinin oynanış saati başından hiç kalkmazsanız 2-4 saat arası. Lakin her tarafı ararım, temkinli ilerlerim ve bu yavaşlık arasında başka evrendeki oyunculardan istila da yerim derseniz yaklaşık 10 saatlik bir oynanış süresini gözden çıkartın derim. Tabi boss’ları da 5 dakikada kesecek değilsiniz, birkaç kere öldüğünüzü düşünün, gerçi ne birkaçı :D ……

Dark-Souls-2-Crown-of-the-Sunken-King-3

Son tahlilde Lost Crowns Trilogy Season Pack kesinlikle satın alınmayı hak ediyor. Paket sadece multiplayer için eşya veya zırh getiren o boş DLC paketlerine kesinlikle benzemiyor. Oyunun senaryosunu genişletmek bir yana yukarıda not düştüğümüz gibi boss, düşman, silah, büyük, çeşitli eşyalar vs. ile oyunun içeriğini ciddi anlamda zenginleştiriyor. “

Dipnot: Elbette spoiler vermemek için özellikle boss dövüşlerini ve bulmacalarla alakalı kısımları detaylandırmadım. Burada yapılan tam çözüm değil, inceleme. Hatta boss ve düşmanların sayısını yazmam bile iyi bir şey değil. Hakikaten işin büyüsünü bozan detaylar.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir