Crytek’in Yeni Oyunu: The Collectables

Crytek Macaristan önümüzdeki günlerde kendilerinin ilk “Free to Play” kategorisindeki oyunları The Collectables‘ı yayınlayacaklar.

Oyun Crytek’in mobil için tasarladığı Fizik-Tabanlı (physics-based) türündeki oyunlardan olan Fibble oyununun geliştirici takımı tarafından geliştiriliyor. Bu stüdyonun müdürü olan Kristoffer Waardahl oyunun tipik strateji, puzzle tarzı oyunlardan çok daha fazlasını içereceğini söyledi.

Waardahl’a göre, oyun rahat oynanabilirliğe sahip, ama oyundaki yol ve ortamlarda belirgin bir Crytek etkisi var (e tabi kendilerini övmelerinde şaşırılacak bir şey yok). Oyuncular crysis’de olduğu gibi bereketli ormanlara seyahat edecek, bu oyun için de Crysis’de olduğu gibi çevre efektlerinden dinamik ışıklandırma, bitki örtüsü, parçacık efektleri vs. ilham alınmış. Oyuncular savaş için kendi destelerini önceden belirleyecek savaş esnasında ise bunları kullanmak için ellerindeki kaynakları en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacak.

The Collectables’da grup halinde askerlerimiz oluyor, görevimiz ise genellikle bazı adaları haydutlardan kurtarıp özgürlüğüne kavuşturmak oluyor, genel anlamda bunun için mücadele veriyoruz. Bu anlamda oyun ortam açısından elbetteki az önce de deyinildiği gibi Crysis’i çağrıştırıyor ama benim kafam biraz Far Cry’a gitmedi değil, tabi ki oyun stilleri epey bi farklı. 1980′lerdeki kahramanlardan ilham alınmış, karakterler farklı ortamlarda farklı düşmanlara karşı farklı avantajlar sağlayacak değişik silahlarla kuşatılmış. Oyuncular her görevde en fazla 4 asker kullanabilir. Ekranın herhangi bir yerine tıklayarak askerlerimizi grup halinde hareket ettirebildiğimiz gibi, harita üzerinden teker teker de hareket ettirebiliyoruz.

The-Collectables-1

Askerler düşmana menzil içindeyken otomatik olarak ateş açıyor, ama oyundaki anahtar nokta savaş esnasında kullanabildiğimiz kartlarımız. Örneğin, oyuncular bir kartı rakip kurşunlarından korunmak için kullanabilir. Bir başka özel kartta rakibi şaşırtmak için tuzak oluşturup rakibi yemlemeye yarıyor. Kartlar kimi zaman taretler çıkarmak için de kullanılabiliyor ama yalnızca bununla sınırlı değil, kartlarımızı kullanarak hava saldırısı yardımı alabiliyoruz, molotof kokteylleri fırlatabiliyor veya tıbbi malzemeler alarak askerlerimizi iyileştirebileceğiz.

Oyuncular bir sonraki levellerde ne tür rakiplerle karşılaşacağına bakıp buna göre desteler oluşturup kartlar alabiliyor, askerlerini rakiplerine göre silahlarla kuşatarak stratejik avantajlar sağlayabiliyor. Bir kart kullanıldığında o kart o level için oyuncunun destesinden siliniyor, bu nedenle oyuncular kartlarını kullanırken çok dikkatli olup özen göstermesi gerekiyor.

Waardahl diyor ki: “Askerleri kolay kontrol edebilmek için buna göre bir oynanabilirlik düzeyi yaratmaya çalıştık, bu sayede her bir askere teker teker komut vermeye çalışırken zaman kaybetmeyeceksiniz. Başlangıç için belli sınıflar olacak aynı Crysis ve Warface de olduğu gibi, ve her bir karakter aslında birer RPG karakteri.( Bu kısım biraz merak uyandırıyor, anlaşıldığı üzere bu oyunda Crysis’de karşılaştığımız bir çok karakterle karşılaşabileceğiz.) Aynı zamanda tüm karakterleri ince detaylarına kadar düzenleyebileceksiniz, bu da strateji zekanızı bir hayli sınayacak. Kamerayı istediğiniz gibi hareket ettirebileceksiniz, bu özellikler oyunu çok önemli bir stratejik oyuna dönüştürüyor.”

The-Collectables-2

“O halde evet, kamerayı kontrol etmeniz gerekecek, 4 kişiyi kontrol etmeniz gerekecek, bu durum sahiden de karmaşık olacak, yani öylesine otobüste otururken bu oyunu oynayamayacaksınız.” (Kendileri çok iddialılar, bakalım oyun sahiden de bu kadar zor mu olacak?)

“Yani mobil için, sağa sola hızlı bir şekilde tıklayarak level atlayıp basitçe ilerleyeceğiniz bir oyun değil, gerçek bir strateji geliştirmeniz gerekecek. Leveller kısa ve öz olacak.”

Oyun gerçekten de basit bir şekilde kendini tekrarlayan bir yapıya sahip değilmiş gibi gözüküyor. Mobil platformu adına gerçek bir strateji oyunu geliştirmek isteyen geliştiriciler, bu konuda ne kadar başarılı olduklarını bir kaç gün sonra görebilecekler. Oyunda kendi destenizi yapmaya askerlerinizi teçhizatlandırmaya, önünüzdeki seviyeler için stratejiler geliştirmeye zaman harcayıp sıkılmayacaksınız, en azından bize vaat edilen bu.

“Bizler oyunseverlere mobil platformunda kendilerini sınayabilecek gerçek bir tecrübe yaşatmak istiyoruz.” Diyor Sn. Waardahl.

Oyunun iOS versiyonu yalnızca önümüzdeki bir kaç gün içerisinde çıkışını yapacak, Android versiyonu ise bunu takip edecek. Buradan ön kaydınızı yaparak oyun hakkında daha fazla haber alabilirsiniz.

Kaynak

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Berat Küçük

Video oyunları tutkunu, strateji hayranı, teknoloji meraklısı, sürekli kendini geliştirmeye çalışan, yeni şeyler öğrenmek için çabalayan birİsi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir