Cossacks 3 İnceleme

Cossacks 3 İnceleme

Bir döneme damgasını vuran efsane RTS oyunu Cossacks, yeniden ekranlarımıza konuk oluyor. Cossacks 3’e, ailenin son üyesine sizler için mercek tuttuk.

Oyun dinamiklerinin ve teknolojilerinin pek de gelişmediği, türlerin üyelerinin de bir elin parmağını geçmediği dönemlerde oyunculara eğlenceli anlar yaşatan oyunlar listesinde yer alan Cossacks serisi, uzun bir aradan sonra yeni üyesi ile oyuncuların karşısına çıktı. Cossacks 3, yaklaşık bir ay önce Steam üzerinden satışa sunuldu. Normalde oyunu biz erkenden denemiştik ve sizlere çıktığı gün içerisinde inceleme yazısını da sunacaktık. Ancak oyunun hali buna izin vermedi. Yama beklemeye karar verdik. Aradan haftalar geçti, oyuna Türkçe dil desteği de geldi. “Eh artık incelememiz lazım” diyerek ekranın başına geçtim. Son değerlendirme için oyunu bir de Türkçe hali ile süzüp yazıma başladım.

Cossacks ve kardeş seri American Conquest’in oyunculara diğer gerçek zamanlı strateji oyunlarında olmayan vaat ettiği bir içeriği var; devasa ordular ve devasa haritalar. 2000-2006 arasında vaatlerini gerçekleştiren yapımlar, türle alakalı oyuncuların hatırlarında bir sürü anının birikmesine vesile oldu. Ben özellikle egzotik ve içerik zenginliği bakımından American Conquest serileri ile bir hayli vakit harcadım. Cossacks yerine ise diğer gerçek zamanlı stratejileri tercih ediyordum, Age of Empires ve Empire Earth verebileceğim örneklerden sadece ikisi. Empire Earth ne yazık ki 3. oyun ile ölüm fermanını bizzat kendi yazdı. Age of Empires / Mythology ise HD sürümleri ile hala oyuncuları eğlendiriyor. Geliştirici GSC Game World de geri kalmayarak “Cossacks neden geri gelmesin?” diyerek Cossacks 3’ü önümüze koydu. Peki oyun nasıl olmuş?

cossacks3-1

Cossacks 3, cüzzi fiyatı ve az yer kaplaması ile başta* gönülleri kazanıyor. Eğer seriye üçüncü oyun ile başlayacaksanız, bu zamana kadar oynadığınız gerçek zamanlı stratejilerine nazaran daha fazla kaynak yönetimi, düşmana göre ordu yapılanması gibi detayla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Her RTS’de olduğu gibi Cossacks 3’te de senaryo, tek/co-op rastgele oyun ve multiplayer mevcut. Senaryo cephesinde Kutsal Roma İmparatorluğu, Britanya, Kozaklar (Ukrayna), Rusya, Fransa ve 17. Yüzyıl’ın önemli 3 mücadelesi başlıkları altında bir sürü görev var. Yeni güncelleme ve DLC’ler ile yeni senaryolar da beklenmekte. Senaryoların büyük bir bölümünde Osmanlı İmparatorluğu’na karşı mücadele ederek geçiriyorsunuz :) Cossacks madalyonunun diğer yüzü böyle, evet, ana düşman Türkler. Kimileri bunu eleştirse de ben gurur duyuyorum, hani bir duvar yazısı var “Zamanında iyi ….” diye, anladınız siz onu…

Oyunun elle tutulur en iyi yanı bence senaryolar, senaryolar da olmasa açıkçası bir albenisi kalmıyor oyunun. Cüzzi fiyatını, ülkelerin nezdinde kategorilenmiş onlarca bölümü bitirdiğinizde eğlenceli vakitler olarak geri almış oluyorsunuz. Senaryoların içerisindeki ekrana gelen mesajlar, birimler ve karakterler arası diyalog ekranları ve beklenmedik anda gerçekleşen faaliyetler gerçekten beğenimi kazandı. Bir örnekle izah etmeye çalışayım. Kutsal Roma İmparatorluğu senaryosunda Balkanlar’dan kendimizi (Osmanlı’yı, oyundaki adıyla Türkiye’yi, 1. oyunda da böyle idi isim) atmaya çalışırken Hristiyan azınlıklardan ordu desteği alıyoruz. Eğer bu grupta askerler çok kayıp verirse ekrana bir anda şöyle bir yazı geliyor “Yeter artık, cehenneme kadar yolunuz var, evlatlarımızın gereksiz nedenlerle eriyip gitmesine izin vermeyeceğiz, Türkler bile kölelerini daha fazla önem veriyor”. Bu yazıdan sonra Hristiyan azınlıklardan aldığınız askerler savaş alanını terk ediyor. Bu tür çok olayla karşılaşacaksınız. Senaryolarda ana görevleri yapmanın yanı sıra birçok yan görev de yapacaksınız. Bu tür içerikleri, bu role playing seviyesinde sunan başka bir gerçek zamanlı strateji oyunu görmedim.

cossacks3-2

Senaryo dışında tüm ülkelerle rastgele oyun ayarları yaparak gerek yapay zekaya gerek arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Şu an için Avusturya, Fransa, İngiltere, İspanya, Rusya, Ukrayna, Polonya, İsveç, Prusya, Venedik, Türkiye ve Cezayir Cossacks 3’te oynanabilir devletler olarak hazır bulunuyorlar. Yukarıda da söylediğim gibi güncelleme ve ücretli paketlerle bu liste daha da zenginleşecektir. Zira ilk oyunda böyle bir yol haritası izlenmişti. Senaryolara başlamadan önce oynadığınız eğitim kısmı yeterli gelmez ise bizzat kendiniz ayarlar yaparak rastgele bölümünde savaşmanın olmadığı, gelişim odaklı bir oyun açarak dinamiklere ısınabilirsiniz. Senaryoyu halledince de yine daha iyi bir komutan olmak yahud kendiniz gibi rakiplere karşı başarı elde etmek için yine bu alanda bir hayli vakit harcayacaksınız. Son olarak oyunda pek randıman sağlamasa da devasa savaşlar oluşturup yönetebileceğiniz yahud izleyebileceğiniz bir editör mevcut. Ne kadar vakit geçirirsiniz bilemiyorum ama kendiniz bir senaryo oluşturamazsınız o kesin.

Dile gerçekten kolay, 10 yıl geçmiş aradan, efsane yine devasa savaşlar vaat ederek Steam kütüphanemizde yerini aldı. Ancak durum pek iç açıcı değil. Oyun “3” değil, bunu baştan söyleyebilirim. İlk oyunun adeta HD sürümü ama aynı oyunu önümüze yüksek grafik ve güncel yazılımlarla uyumlu çalışacak şekilde koysalar yine iyi. Ne yazık ki ilk oyunda olup da Cossacks 3’te olmayan, bitmemiş hissi veren nice detay mevcut. Hatta bu kalitede bir yapımı tonlarca Alman ve Çin kökenli firma “tarayıcı” üzerinden oyunculara sunmakta. Yer yer alakasız oyunun çökerek sizi masaüstüne göndermesi, deniz birimlerinin bozuk animasyonları, ciddi anlamda eksikler barındıran başarısız seslendirme, saniyesi saniyesini tutmayan gerçekten iğrenç soundtrack’ler… Oyun adeta bitmemiş. Bari erken erişim olarak çıkarılsaydı, bu psikolojide tahlil eder ona göre yargılardık. Ama bir anda kucağımıza kondu oyun.

cossacks3-3

Eğer gerçekten fiyatı cüzzi olmasaydı çok daha hırçın bir eleştiri yapabilirdim. Türkçe dil desteği de oyuna olan duygularımda yumuşamaya neden oldu. Tarih temalı gerçek zamanlı strateji tutkunlarını bir süre oyalayabilecek olan Cossacks 3, aralıklı şekilde güncellemelerle iyileştirilmeye çalışılıyor. Çıktığı günden bu yazıya kadar birkaç kez güncellendi. Bu da desteğin hala devam ettiğini gösteriyor. Umarım erkenden arzu edilen seviyeye ulaşır. Ama bu haliyle, gerçekten eğer türü sevmiyorsanız, pek de katlanılacak bir yapıda değil. Vaadini, yani devasa savaşların gerçek zamanlı olarak sunulmasını gerçekleştiren oyun, kıl payıyla sınıfı geçiyor. KIL PAYIYLA.

Bu videoda da Osmanlı İmparatorluğu’na ait birimleri görebilirsiniz.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
311
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 55

Bir döneme damgasını vuran efsane RTS oyunu Cossacks, yeniden ekranlarımıza konuk oluyor. Cossacks 3’e, ailenin son üyesine sizler için mercek tuttuk. Oyun dinamiklerinin ve teknolojilerinin pek de gelişmediği, türlerin üyelerinin de bir elin parmağını geçmediği dönemlerde oyunculara eğlenceli anlar yaşatan oyunlar listesinde yer alan Cossacks serisi, uzun bir aradan sonra yeni üyesi ile oyuncuların karşısına çıktı. Cossacks ..

Sonuç OFD: 55.0% 55 Eh İşte
65 - - - -
Efsanenin yeniden bizi eğlendirecek olması sevindirici bir haber. Ancak erken çıkışı ne yazık ki teknik problem ve eksiklikleri de beraberinde getirdi. Cossacks 3, diğer hiçbir RTS'de tecrübe edemeyeceğiniz devasa savaşları sunsa da olumsuzluklar yüzünden eğlencenizin baltalanması söz konusu. Hala yamalanması gereken, tam olarak bitmemiş bir oyun. Satışa çıkmış olsa da Cossacks 3'ü siz hala bir "erken erişim" aşamasındaki oyun olarak görmelisiniz. RTS ile alakanız yoksa, sizin için iyi bir başlangıç olmayacaktır. Ama türü seviyorsanız cüzzi fiyatı, Türkçe dil desteği ve senaryo cephesinden istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Oyunun Steam sayfası: http://store.steampowered.com/app/333420/

Benzer Yazılar

Witcher Serisinin Crossover’ları Durdurak Bilmeden Devam Ediyor!

Witcher Serisinin Crossover'ları Durdurak Bilmeden Devam Ediyor!


Witcher Serisinin Crossover'ları Durdurak Bilmeden Devam Ediyor!

Geralt'ın bu sefer hangi oyuna misafir olduğuna inanamayacaksınız Tamam tamam, aslında inanması zor değil, sadece şaşırtıcı. Zira Geralt'ın bu seferki durağı, Soulcalibur VI'nın aksine, kendi mesleğine inanılmaz yakın bir oyun serisi. Böyle en bol canavarlısından, bol aksiyonlu bir...

Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Conan Unconquered Duyuruldu!

Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Conan Unconquered Duyuruldu!


Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Conan Unconquered Duyuruldu!

Petroglyph Games tarafından geliştirilen gerçek zamanlı strateji oyunu Conan Unconquered sinematik fragman eşliğinde duyuruldu. Funcom tarafından geliştirilen ve 2018'in ikinci çeyreğinde oyunculara sunulan Conan Exiles'ın ardından Barbar Conan fırtınası hız kesmeden devam ediyor. Adlarını...

Darksiders III İncelemesi

Darksiders III İncelemesi


OFD: 68.0%

Darksiders III İncelemesi

OFD: 68.0%

Yanan yalın kılıçları çarparak söğütlere koşuyordu kızıl atlılar güneşin battığı yere – Nazım Hikmet Ran THQ’nun iflası ve elinin altındaki markaların muhtelif oyun şirketleri tarafından pay edilmesinden sonra pek çok kişi yeni bir Darksiders oyunu görebileceğimizi düşünmüyordu. Zira...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir