Çocuklar Free to Play Oyunların Kusurlarını Gözler Önüne Seriyor

Mike Rougeau, mikro ödeme sistemiyle ilgili düşüncelerini okuyucularla paylaştı.

Kotaku‘dan Mike Rougeau, mikro ödeme ve F2P hakkındaki düşüncelerini yeni bir yazıyla dile getirdi. Dikkatimizi çeken bu yazıyı size aynen aktarıyoruz. Bakalım siz bu görüşlere katılacak mısınız?

“Eğer bir sistem ufacık çocukları kandırıp onların binlerce dolar harcamasına neden oluyorsa o sistem kesinlikle etik değildir; aklı olan her insan bunu anlar, değil mi?

Burada satırlarca mikro ödeme sisteminin tam bir “şeytan” olduğunu yazmayacağım. Hatta bu sisteme “kötü” bile demeyeceğim, çünkü fazla kaçar. Cliff Blezinski bu sistemi savunarak iyi bir şey yaptı. Fakat gözden kaçmaması gereken bir sorun var. “Freemium” sistemi hala birçok kusura sahip, beş yaşındaki bir çocuğun Free to Play Zombies vs Ninja oyununa ana babasının cebinden tam 2500 Dolar harcaması da buna bir kanıt niteliğinde. Üstelik bu olay tek değil. Bu hafta içinde aynı tarz olaylar o kadar sık yaşandı ki, Apple çocukları koruyabilmek için bir takım yeni düzenlemeler getirmek zorunda kaldı. (Gerçi bu düzenlemelerin ne kadar etik olduğunu da tartışmak gerekir. Mesela Apple mağdur olmuş ailelere 5 Dolar iTunes kredisi veriyor. Yani “Uygulamalarımız yüzünden çocuğunuz sizin paranızı sömürdü, haydi gidip biraz daha para harcayın” diyorlar.)

Peki burada suçlanacak taraf çocuklarına iTunes şifrelerini veren aileler mi? Bence hayır.

Free-to-Play-Zombies-vs-Ninja

Arkadaşımın başından geçen bir olayı anlatayım. Daha ufakken (lisenin başları falandı herhalde) kendini bugünkü kadar iyi kontrol edemiyordu. Sonuç olarak ailesinin kredi kartlarıyla FtP oyunlara yüzlerce Dolar harcadı. 14 yaşındaki bir çocuğa kredi kartı teslim etmek pek absürd bir iş değil, ki acil durumlar için o yaşlardayken ben de kredi kartı taşıyordum, ama cehalet elinizi kolunuzu bağlar. Mikro ödeme sisteminde para iadesi de olmadığı için arkadaşımın ailesi o faturayı bir güzel yutmuştu.

Bazen bu tarz oyunların bizi sömürmek için özellikle icat edildiğini bile düşünüyorum. Sizi içlerine çekiyorlar ve bunu fark edene kadar bir bir mikro ödemelerle kabarık bir faturayı karşınızda görüyorsunuz.

Kız arkadaşım Candy Crush Saga oyununun müptelası olmuştu. Bejeweled gibi her seviyede farklı bir puzzle ile karşılaştığınız bir oyun. Onun söylediğine göre 35. seviyeden sonra para harcamaya başlamak zorundasınız. Size bir power-up (güçlendirme) verip, bunu kullanmak istediğinizde sizden para tırtıklamaya çalışmak gibi bir hile bile yapıyor oyun yapımcıları. O noktaya geldiğinde kız arkadaşım oynamayı bırakmıştı. Ona 10 Dolarlık iTunes hediye kartı verdiğimde yeniden oynamaya başladı ve o günden beri durmadı.

Vikipedi kumar bağımlılığını “bırakma arzusu veya olumsuz sonuçlara rağmen kumar oynamaya devam etmek” olarak tanımlıyor. Bu açıdan bakarsak bu tip oyunlar da “kumar” sınıfına girer mi? Açıkçası kumardan tek farkları bu oyunların çocuklar için de oynanabilir olması, hatta bazen hedef kitle olarak çocukları seçmesi.

En sinir bozucu kısım da “freemium” oyunların iradeleri zayıf insanları hedef alıyor olmaları. Çocuklar iradeleri en zayıf kişiler, dolayısıyla ellerine fırsat verildiği zaman kolayca tuzağa düşüyorlar. Aslında derine inmek gerekirse Zombies vs. Ninja oyununun Plants vs. Zombies’in basit bir taklidinden daha fazlası olmadığını görmek zor olmaz. Görünüşe göre oyunun Asya merkezli yapımcısı Bakumen Inc. insanların zaaflarını kullanmaktan vicdan azabı duymuyor.

candy-crush-saga

Konu hakkında yorum yapmaları için Bakumen’e doğrudan ulaştım ama henüz cevap vermediler.

Tabii ki çocuklarının kullandığı teknolojik ürünleri denetlemek ailelerin görevi. Öyle ki “istenmeyen harcamalara sebep olan app yapımcılarını suçlamak şiddet içerikli oyunlar yapan geliştiricileri suçlamak gibi” bile diyebiliriz. Artık app yapımcılarını rahat bırakmalıyız. Yaptıkları tek şey yetişkinlerin kendi iradeleriyle kullanmaları için bir sistem. Çocukların buna alet olması onların hatası değil.

Fakat bu mikro ödeme sistemli oyunların içinde kaybolup ailelerine ve kendilerine büyük zararlar veren reşit yaştaki oyuncuların varlığını açıklamıyor.

Eski oyun dizayn modeli yetenekli oyuncuları ilerleme (level atlama vb.) ile ödüllendirirdi. Mikro ödeme sistemine sahip FtP oyunlar ilerlemeye harcanan zaman ve yetenek gibi kavramları maddi zenginlik ile değiştirdi. Sorun ailelerin sorumsuzluğu veya çocuklar değil, bu sistemi oluşturan ve devam ettiren tasarımcılar.

Ben de biliyorum ki bir veya iki çocuğum olsa ve bu olay başıma gelse 5 Dolarlık bir iTunes kredisi sorunları çözmezdi. Tabii ki çocuğuma AppStore şifremi de vermezdim ama herkes bunları düşünmüyor işte.”

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Bersun Turna

Paradox grand strategy'lerini ver bana, başka ihsan istemem.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir