Çin Malı Pokemon GO Çıktı

Pokemon GO’nun Çin’de henüz resmi çıkışını gerçekleştirmemiş olmasını fırsat bilen yapımcılar kendi imkanlarıyla oyunun benzerini hazırladılar.

Pokemon GO’nun henüz resmi çıkışını yapmadığı pek çok ülke var. Bu ülkelerdeki oyun meraklıları ya üçüncü parti sitelerden uygulama dosyalarını alarak ya da benzer yapımları indirerek oyunu oynama imkanı buluyorlar. Resmi çıkışın gerçekleştirilmediği ülkelerden biri olan Çin’de, fırsatçı oyun yapımcıları ilginç bir yola başvurdular. Pokeball Coach ismindeki oyunlarını ‘Poke Topu Atma Öğreticisi’ olarak belirten yapımcılar Google Play üzerinden uygulamalarını yayınladılar.

İsimlerini Rejected Games: FPS Adventure & Sport Simulation olarak belirten yapımcılar uygulama sayfasında paylaştıkları “Bu uygulama yalnızca gayri resmi bir Pokemon Go rehberidir. Pokemon Go oyunu yaratıcıları tarafından yetkilendirilmemiş veya yaratılmamıştır! Bu uygulama, ABD Telif Hakkı kılavuzlarında “adil kullanım” esaslarına uygunluk göstermektedir. ©Niantic veya ©Pokémon Company ile ilişkili, bağlı, kabul edilmiş, sponsor olunan veya onaylanmış değildir.” ifadeleriyle de uygulamalarının tamamen yasal olduğunu iddia ediyorlar.

pokeball coach snorlax

Uygulamanın dikkat çeken yanlarından biri de telif hakkı ihlali yapmamak -en azından öyle görünmek- için ilk aşamada hazırlanan Pokemon tasarımları. Örneğin yukarıda Snorlax’in Pokeball Coach uygulamasından alınmış bir resmini görüyorsunuz. Snorlax son derece bıkkın ve ruhsuz görünüyor. Bu kadarla da sınırlı değil; Squirtle, Charmander gibi pek çok Pokemon garip ve bir o kadar da komik görünüşlere sahipler. Tabi bu görünüşler oyun Google Play’de sunulduktan sonra telif hakkı kuralları nedeniyle değiştirildi ve Pokemonlar’ın yerini ‘ayıcıklar’ ve ‘pandalar’ aldı.

Uygulama ilk olarak Temmuz ayında Pokeball Coach ismiyle piyasadaki yerini alsa da sonradan Google Play aramalarında daha rahat bulunabilmesi için “Ball Practice for Pokemon GO” şeklinde değiştirildi. Ayrıca yapımcıların belirttiğine göre performans ve oynanış açısından istikrar yakalanana kadar çeşitli güncellemeler yapılacak.

Oyunun Google Play sayfasına bu linki takip ederek ulaşabilirsiniz. Tabi ilginç Pokemon tasarımlı ilk versiyonu denemek isterseniz Pokeball Coach ismini Google’da biraz kurcalamanız yeterli olacaktır.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir