BUG Sona Erdi

Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuvarı (BUG) faaliyeti sona erdi. BUG bünyesinde geliştirilen oyunlar büyük ilgi gördü, kapanış töreni hakkında tüm bilgiler içeride.

7 Mayıs’ta, MIT Media Lab’in de destekçi olarak katıldığı bir basın toplantısı ile açılışını yapan Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuvarı (BUG), ilk büyük etkinliği olan Oyun Atölyeleri kapsamında çıkan yedi takımı ve oyunlarını, 13 Temmuz’daki kapanış töreninde sektör ve basın ile paylaştı.

“Sistem çalışmıyorsa, düzeltecek bir bug gerek!” sloganıyla start alan BUG’ın 25 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında düzenlediği Oyun Atölyeleri’ne 13-33 yaş aralığında 521 kişi başvurdu. Alana yönelik çeşitli deneyimleri olan 41 katılımcının seçildiği bu üç haftalık programda, 31 eğitmen 40 farklı ders verdi. Oyun programlaması, tasarımı, prodüksiyonu, görseli, sesi ve ekonomisi olarak bölümlenen derslerde, bilgisayar oyunlarının temel tasarım kavramlarından, oyunlarda dünya kurulumuna, “oyunlaştırma” gibi güncel eğilimlere kadar çeşitlenen konulara değinildi. Konsept, üretim ve ekonomi haftaları olarak ayrılan eğitim süreci boyunca katılımcılar ders almanın yanı sıra takımlar halinde kendi oyunlarını geliştirdiler; akademisyenler ve profesyonellerden oluşan eğitmen kadrosu 60 saatin üzerinde atölye vererek, projelere danışmanlık yaptı.

“Keşif” teması ile yolan çıkan ve etkinliğin destekçilerinden “Unity” oyun motorunu kullanan Baa-Lance, Electronic Farts, Digital Ink, Bug Var!!!, Gregor Samsa, 600 ve Hindie Game Studios takımları gerek içerik gerek görsellik gerekse de çıkış platformu açısından farklı oyunlar ürettiler.

  • Lighttrack (Baa-Lance): Karanlık bir bilinçte ışığın yardımıyla hatıralarımızı buluyor, korkularımızdan kaçıyoruz.
  • The Island Story (600): Gemilerimizle yeni adalar keşfediyor, zenginlikleri uğruna başka filolarla savaşıyoruz.
  • Robo Bug (Bug Var!!!): Çok gizli bir proje olan robot böceğimizle tünellerde ilerleyip engelleri aşarak çıkışı arıyoruz.
  • Driplet (Digital Ink): Uzaydan gelen damla formundaki yaratıkların önündeki engelleri renklendirerek, onları evlerine yönlendiriyoruz.
  • Titi ve Vakvaklar (Electronic Farts): Yıkanmaktan korkan Titi ile oyuncak ördeklerini tekrar kavuşturmak için, su yolları açıyoruz.
  • Scientist Escape (Gregor Samsa): CERN içine sızmış bir bilim adamı olarak, ölümcül tuzaklara yakalanmadan gizli bilgileri arıyoruz.
  • Hezarfen (Hindie Game Studios): Hezarfen Ahmet Çelebi olarak, padişahın emriyle Eski İstanbul yangınlarını havadan söndürmeye çalışıyoruz.

BUG’ın kurucusu ve koordinatörü, İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Güven Çatak, Oyun Atölyeleri’nin sadece bir başlangıç olduğunu belirtti: “BUG, güz dönemiyle birlikte sektör için insan kaynağı yetiştirmeye ve sektörü bir araya getirmeye odaklı eğitim faaliyetlerine devam edecek. Bir yandan da oyun içerikli deneyim tasarımı üzerine Ar-Ge çalışmalarına başlanacak. Edinilen tüm bu deneyim ilgili adademik programlara dönüştürülecek.”

Oyunlara, verilen derslere ve BUG Oyun Atölyeleri dökümantasyonuna aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://bug.bahcesehir.edu.tr
http://vimeo.com/buggamelab
http://facebook.com/bugbahcesehiruniversitygamelab

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir