Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği Ayrılığı Oyunları Etkileyecek!

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği Ayrılığı Oyunları Etkileyecek!

Birleşik Krallık vatandaşları, Brexit oylaması sonucunda Avrupa Birliği’nden ayrılmayı tercih etti. Peki bu ayrılığın, oyun piyasasına yansıması ne olacak?

Son günlerde tüm dünyayı meşgul eden, üzerinde en çok konuşulan konulardan biri; Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği arasında yaşanan krizdi. Bu krizi çözmek adına oylamaya giden Birleşik Krallık’ta, sandıktan ayrılma kararı çıktı. Tahmin edildiği üzere, bu ayrılığın etkileri oldukça büyük olacak ve oyun piyasası da bu durumdan etkilenecek. Birleşik Krallık Video Oyunları Derneği (TIGA) Yönetim Kurulu Başkanı Richard Wilson ve önde gelen birkaç isim de, konu hakkında merak edilenleri cevapladı.

Sabah saatlerinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Richard Wilson, oyun piyasasının, kendi topraklarında sunduğu iş imkanlarından bahsederek açıklamasına başladı. “Birleşik Krallık Video Oyun Sektörü, 30.000 insana ve yaklaşık olarak 11.000 geliştirme ekibine yüksek nitelikli iş imkanları sağlayan, Birleşik Krallık Gayrisafi Yurt İçi Hasılası’na 1.1 Milyar Sterlin gibi katkıda bulunan, yüksek teknoloji sahibi bir sektör.” diyen Wilson, ardından referandum sonucunda ortaya çıkan kararın muhtemel etkisine değindi “AB’den ayrılık kararı çıkan referandumu izleyen günlerde, video oyun sektörünün de aralarında bulunduğu ve Birleşik Krallık için büyük önem arz eden pek çok çalışma alanını güçlendirmek son derece hayati olacak.

Durum değerlendirmesinde bulunan bir diğer isim, Birleşik Krallık Video Oyunları Ticaret Ağı Ukie’nin Yönetim Kurulu Başkanı Jo Twist oldu. Röportajda kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Twist, siyasi belirsizlikten sektörlerinin etkileneceğini belirtti. Ancak aynı zamanda, dijital ekonomi dünyasında başarı elde etmiş bir piyasa olduklarını savunan Twist “Ukie’nin öncelikli amacı, Birleşik Krallık’ı video oyunları üretme ve satımı açısından dünyanın en önemli merkezi haline getirmektir (…) Ukie olarak hükumetteki meslektaşlarımız ile, mümkün olan en iyi iş imkanlarını sağlamak için çok çalışmaya devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Birleşik Krallık merkezli oyun şirketi Rebellion’ın yöneticisi Jason Kingsley ise, milli oyun sanayisinin güçlü kalacağından emin görünüyor. “Yüksek nitelikli iş gücüne, yaratıcı ve gittikçe büyüyen bir stüdyo nüfusuna ve de otuz yıllık başarılı bir geçmişe sahibiz. Evet, iş dünyasında belirsizlikler pek hoş karşılanmaz, ancak Birleşik Krallık Oyun Sanayisi güçlü, metanetli ve hırslı olarak kalmaya devam edecek.

64 Milyon nüfuslu Birleşik Krallık halkının %72’sinin katıldığı referandum sonucunda, halkın %52’si Avrupa Birliği’nden ayrılmayı seçmişti. Ayrılığın kısa bir sürede gerçekleşmeyeceği; en az iki en çok da on yıl sürecek bir periyot sonucunda oluşacağı tahmin ediliyor. Tabi ayrılığın resmiyet kazanmasının ardından, Birleşik Krallık yapımı oyunların Avrupa’daki dağıtımı nasıl etkilenecek, veya fiyatlarda bir oynama olacak mı bilemiyoruz. Tüm bunları zaman gösterecek.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
7611
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Total War Serisinde Devrim Gibi Yenilik: Casusluk Sistemi Oyuna Ekleniyor

Total War Serisinde Devrim Gibi Yenilik: Casusluk Sistemi Oyuna Ekleniyor


Total War Serisinde Devrim Gibi Yenilik: Casusluk Sistemi Oyuna Ekleniyor

Total War: Three Kingdoms'da bulunacak olan casusluk sistemi yeni bir video ile açıklığa kavuştu. Biz de bu güzel videoyu sizler için Türkçeleştirdik. Strateji denildiğinde akla ilk gelen serilerden olan Total War'un yeni üyesi Total War: Three Kingdoms büyük bir merakla bekleniyor. Bizleri...

Türk Oyun Sektörü 1 Milyar Dolar İhracat Rakamına Ulaştı!

Türk Oyun Sektörü 1 Milyar Dolar İhracat Rakamına Ulaştı!


Türk Oyun Sektörü 1 Milyar Dolar İhracat Rakamına Ulaştı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Oyun Sektörü'nün ihracatta 2018 yılında 1 milyar dolar barajını aştığını açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ortaklığında düzenlenen etkinlikte ülkemizdeki oyun...

LG’ye Göre XBOX Kullanıcıları PS4 ve PC Oyuncularından Daha İyi!

LG'ye Göre XBOX Kullanıcıları PS4 ve PC Oyuncularından Daha İyi!


LG'ye Göre XBOX Kullanıcıları PS4 ve PC Oyuncularından Daha İyi!

Buralar karışacak, vaziyet alın Dünyaca bilinen elektronik firması LG'nin Activision ile ortaklaşa gerçekleştirdiği bir "reaksiyon" testi, başlıkta belirttiğimiz sonucu verdi. Yaklaşık 1500 kişi üzerinde yapılan denemenin sonucunda, Xbox oyuncuları en yüksek "reaksiyon" gösterme ortalamasına...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir