Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği Ayrılığı Oyunları Etkileyecek!

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği Ayrılığı Oyunları Etkileyecek!

Birleşik Krallık vatandaşları, Brexit oylaması sonucunda Avrupa Birliği’nden ayrılmayı tercih etti. Peki bu ayrılığın, oyun piyasasına yansıması ne olacak?

Son günlerde tüm dünyayı meşgul eden, üzerinde en çok konuşulan konulardan biri; Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği arasında yaşanan krizdi. Bu krizi çözmek adına oylamaya giden Birleşik Krallık’ta, sandıktan ayrılma kararı çıktı. Tahmin edildiği üzere, bu ayrılığın etkileri oldukça büyük olacak ve oyun piyasası da bu durumdan etkilenecek. Birleşik Krallık Video Oyunları Derneği (TIGA) Yönetim Kurulu Başkanı Richard Wilson ve önde gelen birkaç isim de, konu hakkında merak edilenleri cevapladı.

Sabah saatlerinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Richard Wilson, oyun piyasasının, kendi topraklarında sunduğu iş imkanlarından bahsederek açıklamasına başladı. “Birleşik Krallık Video Oyun Sektörü, 30.000 insana ve yaklaşık olarak 11.000 geliştirme ekibine yüksek nitelikli iş imkanları sağlayan, Birleşik Krallık Gayrisafi Yurt İçi Hasılası’na 1.1 Milyar Sterlin gibi katkıda bulunan, yüksek teknoloji sahibi bir sektör.” diyen Wilson, ardından referandum sonucunda ortaya çıkan kararın muhtemel etkisine değindi “AB’den ayrılık kararı çıkan referandumu izleyen günlerde, video oyun sektörünün de aralarında bulunduğu ve Birleşik Krallık için büyük önem arz eden pek çok çalışma alanını güçlendirmek son derece hayati olacak.

Durum değerlendirmesinde bulunan bir diğer isim, Birleşik Krallık Video Oyunları Ticaret Ağı Ukie’nin Yönetim Kurulu Başkanı Jo Twist oldu. Röportajda kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Twist, siyasi belirsizlikten sektörlerinin etkileneceğini belirtti. Ancak aynı zamanda, dijital ekonomi dünyasında başarı elde etmiş bir piyasa olduklarını savunan Twist “Ukie’nin öncelikli amacı, Birleşik Krallık’ı video oyunları üretme ve satımı açısından dünyanın en önemli merkezi haline getirmektir (…) Ukie olarak hükumetteki meslektaşlarımız ile, mümkün olan en iyi iş imkanlarını sağlamak için çok çalışmaya devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Birleşik Krallık merkezli oyun şirketi Rebellion’ın yöneticisi Jason Kingsley ise, milli oyun sanayisinin güçlü kalacağından emin görünüyor. “Yüksek nitelikli iş gücüne, yaratıcı ve gittikçe büyüyen bir stüdyo nüfusuna ve de otuz yıllık başarılı bir geçmişe sahibiz. Evet, iş dünyasında belirsizlikler pek hoş karşılanmaz, ancak Birleşik Krallık Oyun Sanayisi güçlü, metanetli ve hırslı olarak kalmaya devam edecek.

64 Milyon nüfuslu Birleşik Krallık halkının %72’sinin katıldığı referandum sonucunda, halkın %52’si Avrupa Birliği’nden ayrılmayı seçmişti. Ayrılığın kısa bir sürede gerçekleşmeyeceği; en az iki en çok da on yıl sürecek bir periyot sonucunda oluşacağı tahmin ediliyor. Tabi ayrılığın resmiyet kazanmasının ardından, Birleşik Krallık yapımı oyunların Avrupa’daki dağıtımı nasıl etkilenecek, veya fiyatlarda bir oynama olacak mı bilemiyoruz. Tüm bunları zaman gösterecek.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
7611
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin

Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin


Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin

Satışa sunulmadan yeni devasa strateji oyunu Imperator Rome'u bizden öğrenin. "Paradox’un yeni eseri Imperator Rome’u çıkmadan oynuyor, sizler için tecrübe ediyoruz. Devasa strateji oyunu denince akla uzun yıllardır Paradox dışında başka bir firma gelmiyor. Geliştirdikleri oyunlar...

PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi

PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi


PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi

PlayStation 4’ün Sistem Mimarisi Lideri olan Mark Cerny, gerçekleştirdiği röportajda PlayStation 5 hakkında ilk bilgileri açıkladı. Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 üzerinde birkaç yıldır çalıştığını hepimiz biliyoruz. Ancak şimdiye dek birkaç ima ve sızıntı dışında elimize pek...

Role Playing Yaparken Dikkat Edin

Role Playing Yaparken Dikkat Edin


Role Playing Yaparken Dikkat Edin

Bir oyun ya da evren ile alakalı rol yaparak ilerlettiğiniz eğlenceniz baltalanırsa nasıl toparlarsınız? İşte size bir örnek. Öncelikle bu içeriğin kaynak (source) olarak https://yabgunizampasha.com olduğunu belirtelim. Daha fazla içerik, sadece oyun değik, kültür, dünya, tarih gibi nice...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir