Bir Oyuncunun Evrimi

Atarilerden Playstation 3 lere, 486’lardan sekiz çekirdekli işlemcilere, oyun dünyası devamlı bir evrim içerisinde, peki bir oyuncu nasıl bir evrim içerisinde hiç merak ettiniz mi? sizin için bu soruyu cevaplamaya çalıştım.

Hepimiz hayatımızın farklı dönemlerinde bir şekilde oyunlarla tanıştık. Bu durum az çok yaşantımızı etkiledi. Yeri geldi oyunlar yüzünden sosyal yaşantımız sekteye uğradı, yeri geldi derslerimiz dibe vurdu ama biz asla oyun oynamaktan vazgeçmedik. Çünkü oyunlar bizim için tutkunun eğlence ile buluşmasıydı, başarıya ulaşmak hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Belki ayırdığımız vakit aynı olmasa da oyun oynama devam edeceğiz ama hiç düşündünüz mü oyunlarla ilk tanışmamızdan bu yana nasıl bir evrim geçirdik ? İlk günden bu yana neler değişti? sizin için ufak bir evrim haritası çıkardım;

Kuluçka evresi:
Bu evrede potansiyel oyuncumuz, oyunlarla ya hiç karşılaşmamış ya da oyunları izlemekle yetinmiştir. İnsanların hemen hemen hepsi bu evreyi yaşar ama bir kısmı oyunlara doğru yönelir bir kısmı ise farklı uğraşlara yönelmektedir.

Acemi Oyuncu Evresi:
Kuluçkadan taze çıkan oyuncumuz kendini büyülü bir dünyaya girmiş gibi hissetmektedir. Oyunlar bilinçli olarak oynanmasa da, oyun oynamaktan vazgeçilmez. Bu evrenin ortak özellikleri;

*Oyundan zevk almanın, oyunun iyi olması ile alakası yoktur.
*Genel olarak atmosfere kaos hakimdir, tuşlara sürekli ve hızlıca basma sık sık görülür
*Heyecan üst seviyededir. Oyun oynarken nabız 100-120 arasıdır.
*Oyun oynamamış ya da kendi evinde oynama imkanı olmayan arkadaşlara hava atılması oldukça yaygındır.

Normal Oyuncu Evresi:
Oyuncumuz yaşantısına düzenli olarak oyun oynamayı eklemiştir. Daha fazla oyun aşkıyla yanıp tutuşmaktadır, keşfedilecek derin dünyanın farkına varmıştır. Bazı oyuncular bu evreden öteye geçemezler. Evrenin ortak özellikleri;

*Klavye ve fare hakimiyeti güçlenmiştir.
*Belli oyunlara karşı fazla bağlanma görülebilir.
*Oyun oynarken amaç salt oynamaktan ziyade başarmak, kazanmaktır.
*Çoklu devasa oyunlara sıkça bu dönemde başlanır.
*Yabancı dili olmayanlar zorluklar yaşayabilir.

Hardcore Oyuncu Evresi:
Bu evrede oyuncumuz günün büyük çoğunluğunu oyun oynarak geçirmektedir. Bu ortamı sağlaması açısından üniversite yılları, özellikle üniversitenin devam zorunluluğu yoksa paha biçilmezdir, evrenin ortak özellikleri;

*Oyuncunun egosu bu evrede üst düzeydedir, kendini üç ise beş, beş ise sekiz görmektedir.
*Hırs ve azim düzeyi çok yüksektir, bu yüzden öfke yönetiminin en düşük olduğu evre budur. Küfürler sık sık havada uçuşabilir.
*Oyuncu kişisel başarılardan tatmin olmamaya başlar ve daha büyük çaplı takım çalışmasına yönelik oyunlara yönelebilir. Grubun içinde en iyi olmaya çalışır ve öyle olduğunu düşünür.
*Oyunculara özel klavye,fare,mousepad,kulaklık vb. ekipmanlar bu evrede önem kazanırlar ve itina ile seçilirler.

Kaşarlanmış Oyuncu Evresi:
Bu evrede oyuncumuz yılların getirdiği birikimle oyun kültürünü üst seviyeye çıkarmıştır ancak yaş da başını almış gitmiştir. İş, evlilik, çocuk gibi sebeplerden ötürü oyunlara ayrılan zaman azalma eğilimindedir. Evrenin ortak özellikleri;

*Nostaljik takılmayı severler, eskiden şöyleydi, şu oyunda ne kadar eğlenmiştik tarzı yorumları yapmayı severler.
*Yeni nesil oyunları beğenmeme, oyunları bitirmeden yarıda bırakma sıkça görülür.
*Hep ümitli bir bekleyiş vardır, çok süper olacak ümidi ile bir sonraki oyun beklenir.
*Gelen maddi kazanç ile birlikte, yeteri kadar oyun oynayamamanın açığı, daha fazla oyun satın alarak kapatılır. bir çoğunu oynamak için vakit bulunmaz.
*Çoklu oyunlarda ortam önem kazanır.Bellir bir seviye arayışı vardır. Topluluğa verilen değer artar, oyunun dinamikleri kadar arkadaşların muhabbeti de önemlidir.

Tarayıcı Bazlı Oyuncu Evresi:

Bu evre oyun sektöründeki yenilikler ve hayat şartlarının getirdiği zorunluluklar sonrası, bir oyuncunun son çırpınışlarını ifade eden evredir. Çeşitli sebeplerden dolayı oyunlara uzun saatler ayıramayan oyuncular, oyundan kopmanın vermiş olduğu negatif psikolojiyi, tarayıcısından oynadığı çeşitli oyunlarla gidermeye çalışmaktadır. Gerek iş yerinde çaktırmadan kısaca yapmış oldukları müdahelelerle, gerek evdeki az zamanın efektif bir şekilde kullanılmasıyla, oyunlardaki tatmin hissini bir kez daha yakalamaya çalışırlar. Evrenin sık görülen özelliklerine gelirsek:

*Tek kişilik oyunlara ayrılan süre oldukça azalır. İki üç saat üst üste oyun oynayacak vakti bulmakta zorlandıklarından bu oyunlardan aldıkları zevk de azalmıştır.

*Tarayıcı bazlı oyunlara ilgi artmıştır. Gün içerisinde sık sık girilen ama yapılacak işlerin az süre aldığı bu tür oyunlar onlar için biçilmiş kaftandır.

*Bu evrede oyuncular oyunlarını gizli, saklı oynarlar. İş yerinde yasak, sosyal ortamda çocukluk göstergesi olan oyunlar, yasak elma gibidir.

*Telefonu veya tableti mobil oyunlarla doldurma sıkça görülür. Üç beş tanesi düzenli olarak oynanır geri kalanlar yayıntı yapmakan öteye geçmez.

Sonunda oyuncumuzun evrimini tamamladım. Herkes için sırası ve özellikleri aynı olmasa da umarız kendinizden bir şeyler yakalayabilmişsinizdir. Her evre kendi içinde değerli olsa da acemi oyunculuk evresinde hissettiğimiz heyecan ve adrenalin şu an hepimizin aradığı yegane şey. Bir yolu olsa da o heyecanı bir şekilde geri alabilsek.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Süleyman Acarayman

Atari ile başlayan oyun maceramı bir çok platformda sürdürmekteyim. Oyunlar üstüne düşünmeyi çok severim ve yazmak için de elimden geleni yapıyorum. Mizah, hayatımın önemli bir parçasıdır ama yeri geldiğinde oyunları ciddiye alırım. Lisans eğitimimi Ankara Üniversitesi'nde Sosyoloji üzerine aldım. Aldığım eğitimin faydalarını, oyun camiası içinde yaptığım gözlemler üzerine kullanmaya çalışıyorum.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir