Battlefield V Resmen Tanıtıldı – İlk Bilgiler Elimize Geçti

Battlefield V bugün gerçekleştirilen bir yayınla resmi olarak tanıtıldı. İkinci Dünya Savaşı’nı işleyecek oyun için çıkış tarihi de verildi.

Bir süredir yeni Battlefield oyunun ne olacağı, neyi konu alacağı gibi sorular etrafta dolanıyor, çeşitli iddialar ortaya atılıyordu. Geliştirici firma DICE hem bekleyişi sonlandırmak hem de yanlış bilgi karmaşasının önüne geçmek için birkaç gün önce 12 saniyelik bir video yayınlayarak resmi tanıtım etkinliği için 23 Mayıs’ı işaret etmişti. Etkinliğin tamamlanması ile birlikte serinin yeni halkası Battlefield V’ten ilk bilgiler elimize geçti.

Birkaç gün önceki 12 saniyelik video ile oyunun İkinci Dünya Savaşı’nı konu alacağı zaten anlaşılmıştı. Battlefield 1 ile ezber bozup Birinci Dünya Savaşı’nı başarılı bir şekilde işleyen yapımcılar tekrardan serinin özüne dönmeye karar vermişler. Battlefield 1’de görüp beğendiğimiz Savaş Hikayeleri, yani tek oyunculu modumuz Battlefield V’te yer alacak ve oyuncuları İkinci Dünya Savaşı’nın farklı noktalarına götürecek. Örneğin Alman işgali altındaki Norveç’in anlatıldığı hikayede genç bir Norveçli direnişçinin kontrolünü devralacağız. Fransız kolonileri ve Kuzey Afrika toprakları da gene hikaye boyunca ziyaret edeceğimiz bölgeler arasında bulunuyor.

Çok oyunculu modumuzda ise çeşitli değişiklikler göze çarpıyor. Özellikle Call of Duty serisini andıran çeşitli karakter özelleştirme imkanları oldukça şaşırtıcı. Askerimizden kullandığımız araçların görünüşüne kadar pek çok şeyi değiştirme imkanımız olacak. Askerlerin yüzünü ve kıyafetlerini değiştirip çeşitli savaş boyaları sürmek mümkün. Bu sayede her oyuncunun daha özel bir tecrübe yaşaması amaçlanmış.  Asker sınıfları için de alıştığımız o klasik dörtlü -Taarruz, Takviye, Sıhhiye, Gözcü- dışında duyurulan başka bir ana veya elit sınıf bulunmuyor. “Büyük Operasyonlar” isimli yeni oyun türünde ise oyuncular hiç olmadığı kadar uzun soluklu savaş deneyimi yaşayacak. 4 oyun gününe kadar uzayabilen bu oyun türü, içereceği çeşitli mekanikler sayesinde agresif bir savaş deneyimi sunacak.

Battlefield V ile Co-op içeriği seriye geri dönüyor. Combined Arms isimli modda dört oyuncu güçlerini birleştirip değişik görevleri gerçekleştirmeye çalışacak. Tanıtımı fragmanında bize muhtemelen bu mod gösteriliyor. Combined Arms’da bir “görev oluşturucu” kullanılacağı için karşınıza çıkacak her görev farklı amaçlar ve farklı hikayeler taşıyacak. Combined Arms’da elde edilen kişiselleştirme imkanları ve bonuslar esas çoklu oyuncu modumuzda da geçerli alacak. Yapımcılar Co-op’ı hikaye ve geleneksel çok oyunculu oynanış arasındaki geçişi yumuşatacak mod olarak tanımlıyorlar.

Çok oyunculu oynanışın en dikkat çeken yanlarından biri Fortnite benzeri bir inşa sisteminin bulunacak olması. Artık yapıları tamir ederek ve tahkimat yaparak, saldıranlara karşı üstünlük kurabileceksiniz. Kum torbalarından duvarlar örmek, bu duvarlara sabit silahlar kurmak gibi şeyler artık mümkün. Tabi yapım varsa yıkım da vardır. Battlefield V’teki yeni yıkım sistemi, açık alandaki evler gibi büyük nesneleri yıkarak yeni taktiksel seçenekler yaratmanızı sağlıyor. Bu yıkılma anları oyun motorunun imkanları sayesinde oldukça epik olacak ve binalarda daha detaylı, daha fazla parçalanma göreceğiz.

Tanıtım videosundan ve elde ettiğimiz bilgilerden kısa bir değerlendirme yapmak gerekirse Battlefield V ilginç bir yapım olacağa benziyor. Call of Duty benzeri kişiselleştirme imkanları, Fortnite’a göz kırpan oynanış ve görsel özellikler Battlefield’ın ciddi havasına gölge düşürüyor. Ayrıca tanıtım videosundaki o pençe benzeri protez el teknolojisi kronolojik anlamda hatalı mı diye merak ediyorum. Hala Battlefield 1’i büyük bir zevkle oynamamı sağlayan o “gerçekçi savaş” hissini açıkçası Battlefield V’te görecek miyiz şüpheliyim. Şahsen tam kararımı vermeden önce gerçek bir çok oyunculu oynanış videosu ve Savaş Hikayeleri tanıtımını bekleyeceğim. Ancak Call of Duty: Black Ops 4 ile yaşadığım şokun ardından ümitlerimi Battlefield’a çevirmişken bu gördüklerim beni biraz düşündürdü.

Battlefield V 19 Ekim 2018’de PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkış yapacak. Ayrıca oyun için bir açık beta da planlanıyor. Bilgileri geldiği takdirde sizlerle paylaşacağız.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir