Battlefield 1’de Hava Şartlarının Önemi Büyük

Battlefield 1’de Hava Şartlarının Önemi Büyük

Battlefield 1’deki haritaların hepsinde, daha geniş bir ekosistemin parçası olan dinamik hava olayları var.

BF1 topluluk görevlilerinden Rickard Antroia, hava şartlarının oyuna etkisini açıkladı.

Kızılötesi dürbün ve GPS gibi teknolojiler, modern savaşta hava durumunun etkisini azaltıyor. 1. Dünya Savaşında ise böyle teknolojiler yoktu. Hava ve arazi durumu muharebenin sonucunu belirleyebiliyordu. Bu hissi yakalamak ve Battlefield 1’de her savaşın farklı olmasını sağlamak için, oyuna dinamik bir hava sistemi ekledik.

Battlefield 1’deki çok oyunculu haritaların hepsinde, daha geniş bir ekosistemin parçası olan dinamik hava olayları var. Oyundaki yıkılabilir ortamların aksine hava durumu, kontrol edemediğiniz bir dış faktör. Hem küçük (bulutlar arasından güneşin görünüp kapalı havanın açık havaya dönmesi gibi) hem de büyük değişiklikler, oyun oynama şeklinizi biraz değiştirmenize neden olacak.

Mesela yoğun sis görüşünüzü engeller. Bu koşullar altında keskin nişancılar uzaktan etkili olamaz ve gözlem mesafesi azalmış olur. Yoğun sis altında açık arazili bir harita, kısa bir süre için yakın muharebenin yapıldığı bir ortama dönüşebilir. Sis dağılana kadar askerlerin süngü takması, av silahlarını kuşanması ve düşmanla yakın temasa hazırlanması gerekir.

battlefield1-hv

Yağmur görüş mesafesini etkilemez, ancak görüşünüzü bozup odaklanmayı zorlaştırabilir. Ufukta daima en ufak bir hareketi aradığınızı düşünürseniz, yağmurlu bir ortamda bunun ne kadar zorlaşacağını tahmin edebilirsiniz. Görüşteki bu değişiklik, uçuşu da etkiler. Görüş etkilendiği için, dağlara veya karaya yakın uçarken daha dikkatli olmanız gerekir.

Sina Çölü gibi haritalarda çıkabilen kum fırtınası gibi ekstrem hava koşulları, görüşünüzü kısıtlamakla kalmaz. Uçmayı zorlaştırıp havadaki neredeyse bütün uçakları yere inmeye zorlar. Tabii duruma adapte olamazsınız demek değil bu. Çok yetenekli ve haritayı iyi bilen oyuncular, düşük görüşü taktik olarak kullanıp havalanmayı tercih edebilir.

battlefield1-hv2

Hava durumu, oyunun neredeyse tüm unsurlarını etkiler. Yağmur damlalarını silahlar üzerinde görebilirsiniz, rüzgar çıktığında kuşlar kaybolur, kum fırtınası sırasında ses değişir. Battlefield 1’deki diğer pek çok şeyde olduğu gibi, hava durumuyla da oyunculara hem görsel hem tematik olarak oyunun içinde hissettirmek istedik. Batı cephesinde yağmur daha şiddetli yağacak. Siper savaşlarında sisin de daha yoğun ve yere yakın olmasına dikkat ettik. İtalyan harekatında Alplerde, düşük irtifadaki vadilerde oturmuş bir sis tabakası olacak. Dağa tırmanmaya devam ettiğinizde ise sisten kurtulacaksınız. Altınızda kalan sisi görebileceksiniz.

Dinamik hava durumu, çok özel ve kişisel bir his veren, karşılaşmalarda unutulmaz anların yaşanmasını sağlayan bir unsur. Çok sayıda karşılaşmadan sonra bile, daha önce hiç karşılaşmadığınız hava, yer ve oyun kombinasyonuyla karşılaşabilecek ve Battlefield anlarınızda bu yeni boyutu deneyimleyebileceksiniz.

31 Ağustos’ta başlayacak Açık Beta ile bu özellikten küçük bir kesit görebileceksiniz. 21 Ekim’de ya da Early Enlister Deluxe Sürüm* ön siparişi verdiyseniz 18 Ekim’de Battlefield 1’e başladığınızda ise hava durumu tüm ihtişamıyla karşınızda olacak.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?

E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?


E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?

E3 2019'da büyük isimlerin konferansları nasıldı, hangi oyunlar duyuruldu ve ne düşünüyoruz? Duyurulan oyunlar hakkında detaylar, yeni duyurulanlar ve canlı yayını izlerken yaptığımız yorumlar aşağıdaki yönlendirme içeren başlıklarda mevcut. Ubisoft E3 2019 Konferansıyla Hayal Kırıklığı...

Dauntless Mercek Altında

Dauntless Mercek Altında


Dauntless Mercek Altında

Fakir adamın Monster Hunter’ı. Böyle yazınca bir kendimden tiksinmedim desem yalan olur. F2P oyunlara “fakir adamın şusu” yakıştırmasını yapmaktan hoşlanmam, lakin bu başlığın bir nedeni var. Dauntless, gerçekten, Monster Hunter World’e para vermek istemeyen oyuncuları çekmek için yapılmış...

Team Sonic Racing İnceleme

Team Sonic Racing İnceleme


Team Sonic Racing İnceleme

Hepimizin özlediği Kirpi Sonic yeni macerasında pistlerin en hızlısı olmak için mücadele veriyor. Sumo Digital’ın geliştirdiği Sonic & All-Stars Racing Transformed isimli kart yarış oyunu piyasaya sürüldüğü 2012 yılında oldukça olumlu yorumlar elde etti. Öyle ki oyunun Steam sayfasındaki...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir