Battlefield 1 They Shall Not Pass İnceleme

Battlefield 1’in ilk genişleme paketi olan They Shall Not Pass’i sömürdük.

Battlefield 1 Premium Pass sahipleri, ilk genişleme paketi olan They Shall Not Pass’i asıl çıkış tarihine nazaran yaklaşık iki hafta önceden denemeye başladı. Playstore‘un katkıları ile bu talihe ben de eriştim. Premium Pass sahibi olmayanlar, paketi 28 Mart’ta tek olarak satın alabilecekler. They Shall Not Pass ile gelen bütün içeriği gördüm ve denediğimi söyleyebilirim. Battlefield 1 için yeni bir nefes olan paketin içeriği gerçekten dolgun, şimdi bu içeriklerin tanıtımına geçelim.

They Shall Not Pass aslında uydurma bir isim değil, Birinci Cihan Harbi esnasında Verdun’da Fransız ve Alman orduları çarpışırken Fransız cephesinde slogana dönüşmüş bir söylem. “Ils ne passeront pas” yani Türkçe’ye “geçit yok, geçemeyecekler” şeklinde çevirilebilecek olan bu slogan Battlefield 1’in ilk genişleme paketinin adı olmuş. Buradan da anlaşılacağı üzere başta oyunda yer almayan ve Avrupa’da İtilaf Devletleri tarafında Batı Cephesi’ndeki ağır yükü çeken Fransa, They Shall Not Pass ile Battlefield 1’de yerini almış oluyor. Evet, bu paketin teması Fransızlar.

İlk olarak haritalardan başlayalım. Bu paket ile oyuna dört yeni harita ekleniyor. Verdun Tepeleri, Vaux Kalesi, Soissons, Kırılma (Fontenoy). Haritalar görsel tasarım olarak muazzam güzeller. Ancak stratejik açıdan ele aldığımızda oyuncuların uzlaşamayacağı birçok husus söz konusu. Ancak burada oyuncular arasındaki tartışmalar üzerinden izah yerine direkt olarak kendi düşüncelerimi aktaracağım.

İlk tanıtacağım harita Vaux Kalesi. Adından anlaşılacağı gibi bir kalenin içerisinde mücadele ediyoruz. Battlefield 4 oyuncuları Operation Locker haritasını hatırlasınlar, açık kısımları da olsa asıl mücadeleler Vaux Kalesi’nin iç kısımlarında ve koridorlarında yaşanıyor. İşte bu harita bir strateji gütmek zor. Karambole sallama, hunharca sağa sola koşuşturma içeren bir oyun tarzı benimsiyorsunuz. Mermiler kadar belki daha fazla bombaların can aldığı bu haritada sadece piyadelere izin var. Çekirdek Battlefield oyuncuları için işkence olabilir ancak genel olarak tüm FPS oyunlarını deneyen ve Call of Duty/Medal of Honor kökenliler için parmakla gösterilecek bir harita.

Verdun Tepeleri, paketin en iyi haritası diyebilirim. Bu haritada da sadece piyadelere izin var. Ancak taraflardan biri tüm noktaları düşmana kaptırdığı an özel sınıf askerler aynı anda ortaya çıkabiliyor ve yeni sabit top “BL 9.2 Kuşatma Topu” devreye giriyor. Bu haritada Alman tarafının 1 kere yenildiğini gördüm, bu yenilgide de son nokta tutulmuştu. Ancak Fransız tarafı sürekli yenildiği gibi son noktayı da birçok kez kaptırıyor. Gerçekte çok büyük kayıplarla Fransızlar Verdun’dan galip ayrılmıştır. Bu haritada strateji güdebiliyorsunuz. Cepheler arasında ana bölgelere hucum edilebilecek bir hat ve bu hücumu destekleyebilecek bir yan hat mevcut. Alman ve Fransız tarafları işte bu iki hattı da tutmak zorunda. Birine yoğunlaşıp diğerini boşladığı an taarruz yerine savunmaya geçiyor onca uğraş boşa gidiyor.

Kırılma (Fontenoy). Bu harita için siperlerden çıkamayız diye düşünüyordum ama devasa bir harita ile karşılaştım. İki devletin konuşlandığı bölgeler arasından bir nehir geçiyor. Nehir üzerinden 2 köprü var ve bunlardan birisi fetih gerektiriyor. Ek olarak bu ele geçirilmesi gereken köprünün yıkılabildiğini de belirteyim. Bu haritada da tüm araçlar kullanılabiliyor. Fontenoy da taktik uygulamaya açık bir harita ancak oyuncular bu ferahlıkta ne kadar taktik uygular bilemiyorum, görmedim de zaten. Tüm noktaları almak yerine nehrin kendi tarafında duran iki bölgeyi ve bir de ana köprüyü tutan, oyunu kazanır. Yani taarruz yerine akıllıca nehrin düşman tarafı yerine kendi tarafındaki bölgeleri elde tutmak bana daha mantıklı geliyor. Bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda oyuncu yazdığım taktiğe uymadığı an savunma hattınız net kırılıyor ve bölgelerinizi kaybetmeye başlıyorsunuz

Ve son harita, Soisson haritası Fransızlar’ın bir adım önde savaş alanına başladığı bir harita. Çünkü Fransız ordusunun ilk doğduğu nokta bir yükselti üzerinde ve bu yükseltiden haritanın %90’ı görülebiliyor. Bu haritada tüm savaş araçlarına izin olduğu için de tanklarını yükseltide tutan Fransızlar tüm alanları topa tutabiliyor. Fransız tankları hasar alınca birkaç metre geri yaptığı zaman aşağı kısımda kalan Alman tankları, Fransız tanklarını göremiyor, bu esnada tamir işlemini tamamlayan Fransız tankları, tanklar kadar piyadelerle uğraşan hasarlı Alman tanklarını kolaylıkla avlayabiliyor. Almanların yapması gereken direkt olarak açık ve yükseltilerden görülebilen noktalar yerine Fransızlar’ın kaybettiği an zor duruma düşeceği yükseltide bulunan noktaya yüklenmeleri. Duruma vakıf Fransız tarafındaki oyuncular da bu tarafa yüklenirse eğlence işte o zaman başlıyor…

Haritalar stratejik derinlikler hususunda eksiklikler içerse de ben kesinlikle çok eğlendiğimi belirtmek istiyorum. Ayrıca aynı haritalar sadece fetih değil farklı modlarda da kullanıldığı ve bu modlarda bazı değişikliklere uğradığı için çok yönlü kullanımdan dolayı herkesi memnun etmek de zor. Örneğin bir harita fetih modunda strateji yönünden eksik olsa da operasyon modunda tadından yenmeyecek bir hal alabiliyor. Genel çerçevede, büyük resimde kesinlikle memnun edici bir sonuç çıkıyor ortaya.

Haritalar bitti, şimdi yeni oyun modunu tanıtalım. Cephe Hattı adını taşıyan bu mod ne yazık ki fetih ve operasyonların gölgesi altında kalmaya mahkum. Zira bitmek bilmiyor ve 64 kişilik modu yok, savaşlar büyük haritalarda sığ bir şekilde gerçekleşiyor. İki taraf da haritadaki noktalara aynı anda hücum ediyor. Örneklendireyim. Fransızlar E noktasına, Almanlar da B noktasına saldırmıyor. O an aktif olan bir noktaya her iki takım hücum ediyor. O bölge gele geçince bir başka nokta fethedilebilir oluyor. Tabi burada bir ittirme durumu söz konusu. Noktaları ele geçire geçire düşmanın son noktasına varıyorsunuz. İşte burada da iki tane telgraf ele geçirilmesi gerekiyor. Belli bir süre içerisinde hücumda başarılı olan takım bu işlemi yapamaz ise bir önceki nokta yeniden fethe açık hale geliyor, yenilmeye yakın olan taraftan biri işte bu esnada hücum eden takımın arkasındaysa oyun ciddi anlamda dönüş yapıyor, sohbet ekranında “comeback is real” yazıları akıyor. Özetle yenişemiyorsunuz. Normal bir fetih modu mücadelesi 30 dakikada biterken, bu modda savaşlar saatleri aşıyor. Büyük ihtimal bu moda bir düzenleme gelecektir ama bu haliyle benlik değil.

Oyuna eklenen yeni 2 tank ve 1 sabit top var. Char 2C ki bu bir behemoth yani normal bir tank değil adı üzerinde bir DEV. Haritada özgürce gezebilen Char 2C, kulağa çok dengesiz bir araç gibi gelse de öyle düşünmeyin. Hızı ve manevra kabiliyeti çoooook düşük. Bu yüzden işi bilmeyen ellerde çok zavallı duruma düşebiliyor. Üzerinde 1 top ve 4 makinalı tüfek taşıyor. Bu makinalılardan bir tanesi 20mm’lik top atıyor yani ana kumandadaki top atışı yapan oyuncuya nazaran bu silahın başına geçen kişi çok daha fazla can alıyor. Diğer tank ise Saint-Chamond. Çok güçlü ama manevra kabiliyeti Char 2C kadar olmasa da düşük. Obüs, bombarıdman desteği ve gaz/sis odaklı şekilde modifiye edilebiliyor. Ben haritaya göre bu özellikleri değiştirsem de obüs modu bana daha uygun geliyor. Zira uzaktan diğer tanklara nazaran ve piyadelerle uğraşmaya gerek kalmadan can alıyorsunuz. Siege Howitzer ki adını üste yazmıştım, videosu da mevcut, çok uzak mesafelere top/sis/zehirli gaz atışı yapabiliyor. Topunun hasarı bir hayli fazla. Kullanması da çok eğlenceli. Oyuncular bu topu kullanmak yarışıyorlar.

Battlefield 1, They Shall Not Pass ile harita ve araçlar gibi bir sürü yeni silaha ve 1 yeni özel sınıfa da kavuşuyor. Özel sınıf tam bir psikopat. Mermilere kısmen dayanıklı zırhı ile ölüme koşan sipar akıncısı, elindeki gürz ile kafa yarıyor. Paketin adı ile eşleşen bir sınıf siper akıncısı, tamamıyla gaz. Özel sınıf dışında Ribeyrolles 1918, RSC 1917, Lebel Model 1886, Chauchat, Sjögren Inertial ve MLE 1903 Extended yeni ateşli silahlarımız. Ayrıca kesici/delici yakın temas anlarında kullanılabilecek ateşsiz silahlar (Cogwheel Club, Nail Knife ve Trench Fluer) da paket ile Battlefield 1’de yerini alıyor. Yeni silahlar öyle hemen paket sahiplerine sunulmuyor. Bu yeni oyuncakları aktif etmek için belli başlı görevleri yapmanız lazım. Detaylandırmaya gerek duymuyorum ama burada belirterek artık son sözlere geçeyim. They Shall Not Pass ile profil seviyesi 10 rakam daha yükselebilirken yeni madalya/künyeler ve bilgilendirme kayıtları da diğer yenilikler gibi oyuna ekleniyor.

Birinci Cihan Harbi’nin önemli aktörlerinden Fransa ve Rusya’nın oyuna ücretli paketlerle eklenecek olması haklı eleştirilere gebe olmuştu. Oyunun saf hali ve ücretsiz içerik sunumu bu tartışmaların yatışmasına ve eleştirilerin zamanla bitmesine olanak tanıdı. Ek olarak oyunun oynanabilirliği ve canlı tutulmasıyla alakalı olarak önemli aktörlerin sonradan ve tarihi değeri yüksek olan savaşların geçtiği haritalarla gelmesi politikasını da ben uygun buluyorum. En başından bize Verdun’u sunsusalardı ve sonradan adı sanı duyulmamış bir yerleşkenin yer aldığı haritayı ücretli satmaya çalışsalardı elbette bu oyunun geleceği için pek de parlak olmazdı. Yani genel olarak tüm oyunlar için parça parça çıkan içeriği her ne kadar eleştirsem de bu sefer eğlencem ve oyuna olan muhabbetimde yaşanan düşüşü yeniden körüklemesinden dolayı Electronic Arts’a kızamıyorum hatta iyi de yaptılar diyebiliyorum. Tek kızdığım husus tek kişilik senaryo kısmına yeni bir içerik eklememesi. Yahu birkaç sinematik, epik ara sahneler ve kısa oynanış içeren bir campaign oluşturmak ne kadar zor olabilir?!?!?!?

İki hafta boyunca SIRF yeni haritalarda vakit geçirdim. Saatlerce süren, filmleri aratmayan, okuduğum tarihi notları yaşamama vesile olan ve en nihayetinde eğlenceyi katlayan They Shall Not Pass rahatlıkla önerilebilecek bir genişleme paketi. Bu pakete dilerseniz premium pass satın alarak ya da kısa bir süre sonra (saatler kaldı) tüm dünya için satışa sunulduğunda tek başına satın alabilirsiniz.

Paketi temin etmemize yardımcı olduğu için www.playstore.com‘a teşekkür ederiz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir