Battlefield 1 Multiplayer Ön İnceleme

Battlefield 1 Multiplayer eğlencesine dalış yaparak nelere rastladığımızı yazdık.

Battlefiled 1, 6 Mayıs 2016’da ilk kendini gösterdiğinden bu yana gündemi meşgul ediyor. En çok okunan oyun haber ve yazılarımızda da baş sırada yer alana Battlefield 1, kısa bir süre önce kapalı beta aşamasını bitirerek açık beta aşamasına geçti. EA Games’in başlattığı “Insider” sistemine kayıt olanlar açık betaya biraz daha erken ulaştı. Bu yazının yayında olduğu dakikalarda ise açık beta herkes tarafından deneniyor olacak.

Sizler için doyasıya Battlefield 1’i oynadık, öğrenmemiz gereken şeyleri öğrendik, görmemiz gereken özellikleri gördük. Bize sunulduğu kadarıyla sizlere oyunun dinamiklerini ve multiplayer’da neler vaat ettiğini izah etmeye çalışacağız. Oyunun teması gibi dinamikleri de alışılmış Battlefield değil, ilk olarak bunun altını çizelim. Battlefront ile hayatımıza giren yeni dinamikler var. Hatta açıkçası Battlefield 1, Birinci Cihan Harbi’nden dolayı bu adı almadı yeni bir başlangıç yapılıyor, yeni nesil Battlefield serisine adım atılıyor. Peki bu ne demek?

Öncelikle tarayıcı üzerinden sunucu bulma ve profil belasından kurtuluyoruz. Artık sunucu ve karakter özelleştirmesi sadece oyun içerisinde yapılacak. İster hızlı ister kendinize göre yaptığınız ayarlara uygun sunucu listesinden savaşa dahil olabiliyorsunuz. Son girilen oyun ve beğenilen sunucu seçenekleri sayesinde en eğlendiğiniz ve ideal sunucularda takılabiliyorsunuz. Yani tarayıcı sisteminin varlık gösterdiği oyunlara bakıldığında hiçbir eksiğimiz yok.

battlefield-1-multiplayer-on-inceleme1

Battlefront’tan alışık olduğumuz görev sistemi, bir nevi başarım/madalya, Battlefield 1’de de mevcut. X tane oyun oyna, üç tanesini kazan gibi… Savaş alanlarında yaptığınız başarılı işler seviye atlamanıza yaracak puanlar elde etmenize vesile oluyor. Sadece seviye atlamak yeterli değil para da lazım. Kimi silahlar için para kimileri için de seviye ön planda. Seçebileceğiniz hücum, sıhhiye, öncü ve destek olmak üzere dört sınıf bulunuyor. Bu dört normal sınıfın kendine özgü görünümü ve teçhizatı var. Ek olarak haritanın farklı yerlerde toplam, benim gördüğüm, 3 özel silahı alarak seçilmiş sınıf oluyorsunuz. Lav silahı, özel bir nişancı tüfeği (1918 Tankgewehr) ve ağır makineli tüfek ile etrafa ölüm saçıyorsunuz. Elit Class olarak adlandırılan sınıfın en zararlısı bana göre ağır makineli tüfeği kullanan sınıf (Sentry). Demirden zırh ve mermisi bitmek bilmeyen ağır bir tüfek ile bir anda ortamın kralı oluyorsunuz. Hele bir de takımınızla girmişseniz (başarı ve eğlencenin dibini zorlamak için en ideal sayı 5) ohoo sunucuyu domine ediyorsunuz. En fazla 5 kişiden oluşan “Squad”, askeri terim olarak “tim”ler, birbiriyle oyun içi sesli konuşabiliyor, ölünce birbirinin üzerinden doğabiliyor. Savaş “tim”ler ile daha eğlenceli ve tatminkar.

Silahlarımız dışında savaşın gidişatını değiştirecek olan savaş araçlarından da bahsedelim. Aslında yukarıda sayılan 4 sınıfa ek olarak mühendis ve pilotu da ekleyebiliriz. Zira oyuna zırhlı ya da uçan herhangi bir araç ile başladığınızda haliyle bu sınıfları tercih etmiş oluyorsunuz ve şahsi donanımınız da değişiyor. Örneğin herhangi bir savaş uçağını seçtiğinizde kostüm ve silahlarınız değişiyor. Uçaktan indikten sonra elinizde nişancı tüfeğiniz yok, mini tabancalarınız var…

Uçaklar dedik, evet, üç çeşit savaş uçağı mevcut. Savaş uçağı, bombardıman uçağı ve saldırı uçağı olmak üzere üç çeşit kuşumuz var. Savaş uçağı çok hızlı manevralar yapıyor, tek kişi tarafından kullanılıyor ve sadece üzerinde makineli tüfek taşıyor. Bombardıman uçağının 2 tip bomba bırakabiliyor, hantal ve 3 kişi taşıyor; biri pilot ikisi de ön ve arkada yer alan makineli tüfekleri kullanan yan pilotlar. Son uçağımız ise saldırı yaparak ağır ve zarar verici mermilerin yanı sıra seri bombardıman yapabiliyor. Bu uçak daha çok piyade ve ağır zırhlı araçlara dönük kullanılıyor. Yani diğer iki uçağa karşı kullanmak isterseniz hata edersiniz.

battlefield-1-multiplayer-on-inceleme2

Havada durum yukarıda belirtildiği gibi. Peki yerde neler var? Süvariye sonra değineceğiz. Yerde de 4 çeşit zırhlı araç bulunuyor. Bunlar sırayla:

  1. Kara gemisi diye adlandırılan sınıfın üyesi Mark V Tank, 5 kişi binebiliyor. Sürücü mühendis aynı zamanda bir makineli tüfek yönetiyor. Ön sağ ve sol tarafta toplar yer alıyor. Hemen topların arkasında sağda ve solda da makineli tüfek yer alıyor. Bu tank noktaları ele geçirmek için anti piyade önceliği taşıyor. Eğer iletişim içerisinde olmazsanız diğer hafif ve ağır tanklar tarafından avlanmanız kaçınılmaz. Zira karşınıza bir başka tank geldiğinde gemi gibi bir sağ bir sol dönüşler yaparak topları kullanmanız lazım.
  2. Ağır zırhlı tank sınıfından olan A7V ise karşılaşmak istemeyeceğiniz türden hem anti tank hem de anti piyade. Hareket kabiliyeti kısıtlı ve yavaş. Önde bir top, sağ sol (ikişer) ve arkada (bir) adet makineli tüfekler/lav. Ek olarak kendini sise gömme ve yere anti tank mayını bırakma özelliği var.
  3. Hafif zırhlı tank sınıfının üyesi FT17, tek kişi tarafından kullanılan çok tehlikeli bir tank. Anti piyade ve anti tank. Ancak el bombaları ile zarar görebiliyor. Yani bilinçsiz ellerde hiçbir işe yaramayabilir. Bu tank manevra kabiliyeti ve hızıyla da açık alanlar kadar en sıcak savaşların yaşandığı yerleşim yerlerinde de bir hayli etkili.
  4. Ağır zırhlı sınıfına giren ancak tank değil de kamyon olan Lorry, tek kişi tarafından sürülen üzerinde bir makineli tüfek ile ağır top bulunan bir traktör. Hareket kabiliyeti kısıtlı ve yavaş. Ancak zekice kullanıldığında anti tank olduğu gibi ciddi anlamda bir anti piyade. Zira makineli tüfeği ve topu ile muazzam hasar veriyor. Kolay bir şekilde avlanabiliyor.

battlefield-1-multiplayer-on-inceleme3

Durun daha bitmedi hafif zırhlı Rolls-Royce/Romfell Model 1915 ile bölgelere hızlı intikal edebilir ve üzerindeki makineli tüfekle piyadelere karşı başarılı yarış harekatları yapabilirsiniz :) tabi tankları görene kadar. Bunun dışında zırhsız, üstü açık Dodge Model 30 ile de hızlı hareket ederek savaşa dahil olabilirsiniz. Ancak her tarafı açık olan bu araç üzerindekiler için de çok tehlikeli.

Tamam, araçlarda sıkıntı yok. Buraya kadar her şey eski Battlefield oyunlarındaki gibi… Ancak değişen bir sistem söz konusu. Yukarıda sıraladığım 4 kara ve 3 hava aracını haritada görmeniz imkansız. Hele uçaklar kesinlikle. Neden? Çünkü ana üslerde yani haritaya giriş noktalarında ya da ele geçirilen noktalarda bu araçlar gözükmüyor. Haritada doğmadan önceki ekranda eğer kimse seçmemiş ise siz bu araçları seçerek savaş alanına dahil oluyordunuz. Eskiden nasıldı? Belli bir noktada doğar ve yerini bildiğimiz araca doğru koşup araca girerdik. Bu bir “casual”laşma belirtisi ama bir yandan da oyunun hızından kopmayış açısından başarılı bir karar. Kimileri ben “pissten uçak kaldırmak istiyorum” diyebilir, zaten diyorlar, kendilerine hak veriyorum ama bu sistem de kötü değil. Yani kötülenecekse bir oyun bu argüman olamaz.

Ve sıra geldi süvariye! Manevra kabiliyeti yüksek, mesafeleri hızla aşan bir atla savaş alanına dalıyorsunuz. Süvari olarak, eğer başkası seçmemişse, haritaya dahil olabilir ya da haritadaki bir atı alarak sıcak çatışmanın olduğu yerlere hücum edebilirsiniz. Ata bindiğiniz an kılıcınız ve bir tüfeğiniz oluyor. Eğer başka bir sınıfken ata bindiyseniz süvari olmuyorsunuz. Zira süvari sınıfının yani atı haritada doğmadan seçen oyuncuların göğüslerinde metal bir plaka oluyor. Bu sayede vücudunuza mermi isabet ettiyse hasar alma yüzdeniz diğer sınıflara nazaran biraz daha düşük. Yani süvari sınıfı değilseniz ve tam da atlı oynanışa alışık değilseniz bulaşmayın bence. Ama benim gibi bir deliyseniz ve bu oynanış tarzını önceden farklı oyunlarda tecrübe ettiyseniz affetmeyin. (Bkz Warband Napoleonic Wars, War of the Roses…) Hemen bir video ekleyeyim.

Haritanın belli bölgelerinde de yere sabit toplar, makineli tüfekler, siper alanları ve yukarıda okuduğunuz gibi özel üç silah bulunuyor. Takımınızın oynayış tarzına ve savunma düzenine göre buralarda da konuşlanabilirsiniz. Denemiş olduğumuz Sina haritasında İngilizler’in hücum ettiği cephe biraz daha avantajlı ancak o kadar oyun oynadım 3 kere Britanya’nın kazandığını görmedim. Harita simetrik, silahlar aynı, uçaklar aynı, zırhlı araçlar aynı… Neden Osmanlı hep kazanıyor bilemiyorum :) Peki Britanya tarafının avantajı ne? F ve G bölgeleri, yani kendilerinin doğuş yerine en yakın iki nokta sarp kayalıklarla çevirili ve keskin nişancılar için konuşlanacak çok güzel yükseltiler var. Bu avantaja karşılık Osmanlı İmparatorluğu açık alandan bölgeye intikal ediyor. Eğer iki taraftan biri çok ezilirse devreye zırhlı tren giriyor, hava ve karada gördüğünü affetmeyen bu tren işin gidişatını değiştiriyor. Bir keresinde Osmanlı safındayken takımımız puan olarak 150’lere ulaştı, Britanya tarafı ise sanırım daha 50 puan bile alamamıştı. Tren geldi durum 150-120 gibi bir değere ulaştı.

Harita demişken Battlefield serilerinin son dönemde en çok başarılı olduğu konuya değinelim, “Levolution”. Levolution, yabancı olanlar için haritadaki değişiklikler manasına geliyor. Gerek oyuncu gerek oyunda rastgele gerçekleşen vakalar sonucu oynanış tarzı değişiyor. Sina haritasındaki en sık yerleşim yeri olan C’nin bombardımana tutulması sonucu binaların pusulacak her yerinin açık hale gelmesi… Hava şartlarının kum fırtınası, bulutlu ve rüzgarlı havaya çalması… Açık arazilere düşen top mermilerinin piyadelere siper havuzları oluşturması… Noktaların savunmasına yardımcı olan uçak savar, makineli tüfek ve topların infilak etmesi… Geliştirici DICE bu işi çok iyi yapıyordu, seviye atlamış. İşte size bir örnek:

E noktasından G noktasına arkadan dolaşmaya karar verdim. Böylece İngilizler’in ana doğuş noktasına en yakın yeri ele geçirecektik. G’den doğanlar F noktasına hücum ederken bunu yaparsak düşmanı adeta çembere alacaktık. Ama olmadı, çünkü kum fırtınası tüm planlarımı baltaladı…

Oyunda sürüsüne bereket silahlar, zırhlı araçlar, haritalar ve modların olacağı söylendi. Biz bunlardan bazılarını test ettik, sizler de ediyorsunuz eğer açık betayı oynuyorsanız. Eldeki beta sürümü ile oyun hakkında kesin bir karar vermek hem gereksiz hem de olağan değil. Ancak ön inceleme diyebileceğimiz kadar oyunun dinamiklerini görmüş olduk. Oyuncular ve geliştiriciler cephesinden kolaya kaçmalar söz konusu, örneğin uçak seçtiğinizde havada başlamanız gibi… Ancak bu gibi değişimler oyunun eğlenceli olmadığı ve vaat ettiğini veremediği gibi bir olumsuz sonuç doğurmuyor. Ben çekirdek Battlefield kitlesinden olmadığım için BF2-3-4’teki özellikleri de aramadım. Haritanın bir yerinden aracı almaya da tamam diyorum böyle başlangıca da tamam diyorum. Oynanışın diğer bir yüzü olan “denge”ye de değinmeyeceğim zira oyun tam sürüm değil. Zaten öyle değinecek pek bir durum da yok.

Oyuna karşı şimdiden dile getireceğim iki eleştiri var. 1 tane de endişem mevcut. Bir ana menü ve savaş alanı kullanıcı arayüzü çok modernist, Medal of Honor menüsünü hatırlayan var mı aranızda? Neden böyle bir konsept düşünülmedi anlamadım. Birinci Dünya Savaşı havasını böyle vermek çok daha mantıklı olurdu. İkinci eleştirim de neden süvari sadece sağ tarafa kılıç sallıyor? :) Endişem ise bu dönemin savaşlarının bu kadar aksiyon dolu olmayışı. Şüphesiz adrenalin had safhaya çıktığı vakalar var. Ama her harita ve her modda durum böyle olacaksa “Birinci Dünya Savaşı” atmosferi tam da yansıtılamamış olacak. Çünkü siper savaşları, karşılıklı top atışları Birinci Dünya Savaşı’nda öne çıkan savaş düzenidir. Umuyorum ki çok aksiyonun az olduğu ve siperler arası tüfeklerle karşılıklı avlanma mücadelesine girdiğimiz harita modlarını da görürüz.

medal-of-honor-menu

Grafikler harika, optimizasyon sınıfı geçiyor, Birinci Dünya Savaşı atmosferi tamam, hava şartları/harita ile etkileşim başarılı, efektler muazzam, seslendirmeler olmuş (Türkçe cabası) ve Osmanlı İmparatorluğu! Bu oyuna maddi ve manevi bağımız var arkadaşlar, kabul etseniz de etmeseniz de durum böyle. Yineliyorum; Birinci Dünya Savaşı, FPS, başarılı içerik, Osmanlı ve Türkçe destek. Kaç gündür oynuyoruz şu kısa sürede diğer hiçbir oyunu oynama isteğim kalmadı. Ve oyun bunu kısıtlı sürümüyle başardı. Türü seviyorsanız kaçmaz, Battlefield 2-3-4 ve ara oyunları denediyseniz yine kaçmaz, tarih severseniz hiç kaçmaz :) özel sürümler için bir şey diyemem ama sanırım oyun normal paketinin hakkını verecek. Ön tahlillerimiz bunu işaret ediyor. Tam sürüm incelemesinde görüşmek üzere, iyi oyunlar. Unutmadan, oyun 21 Ekim 2016’da PC, Xbox One ve PS4 için raflarda olacak.

Halka açık betayı buradan indirebilirsiniz.

Kesmedi mi? Diğer oyun incelemelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Not: Battlefield 1 bizim için çok önemli, bu yüzden ileriye dönük şimdiden sözümüzü verelim. Bu oyunla alakalı bol içerik, rehberler ve videolarla sizlere bildirimler yapacağız. Bu konuda da Playstore bize destek olacak.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir