Bannerlord E3 2017 Geliştirici Günlüğü Çevirisi

TaleWorlds Entertaintment geçtiğimiz ay gerçekleşen E3 2017 deneyimlerini anlatığı yeni bir blog yayınladı. Sizler için çevirdik!

E3 2017’de Mount & Blade II: Bannerlord – Düşüncelerimiz

Bütün Bannerlord takipçileri ve meraklı ziyaretçilere merhaba! Bu blog ile birlikte E3’te deneyimlediğimiz tecrübelerimizi, orada neler gösterdiğimizi ve E3’e katılma nedenlerimizi anlatacağız. Hâlâ E3’e yeni katılımcı olarak kendimizi sınıflandırabiliriz. Bu sene E3’e katıldığımız ikinci senemizdi. Nitekim katıldığımız her sene bize gelecekte daha büyük ve daha hırslı hedeflerimizi kovalamamızda bize yardım edecek bilgi ve tecrübe sağladı!

E3’teki hedefimiz Bannerlord’daki savaşların oynatılabilir gösterimlerini yapabilmekti. Oyun stüdyo dışında ilk defa oynanmış oldu. Savaşların geliştirme aşamasında çok fazla ilgilenilmiş bir özellik olduğundan ve oyunun çekirdek özelliklerini göstermek adına çok güzel bir yol olduğuna karar verdik.

Bu sene açtığımız standımız geçen sene açtığımız standa oranla daha büyüktü. Bu da katılımcılara bir önceki seans bitene kadar bekleyebilecekleri, oyun hakkında bir video izleyebilecekleri, geliştirici ekipten birisinden ufak açıklamalar ile oyunu tanıyabilecekleri bir lobi açmamıza olanak sağladı. Bunun bir yararı katılımcılara oyunla ilgili elimizden geldiğince fazla materyal sunabilmesi oldu. Sunumların yapıldığı dört bilgisayar da, üç gün süren E3 boyunca neredeyse hiç bir zaman boş kalmadı. Hepimiz en çok o bilgisayarların yanında vakit geçirdik!

Geliştirici ekibimizden toplamda 11 kişi E3’e katıldı. Kurucumuz ve CEO’muz Armağan Yavuz’da E3’teydi. Sunum yapan ekibin başındaki isim olarak katılımcıların oyunu oynarken fantastik bir tecrübe edindiklerinden emin oldu!

Gösterdiğimiz sunum E3 başladığında yayınladığımız iki savaş senaryosu etrafında şekillendi. “Atlı Okçu Çavuş Oynanış Fragmanı” ve “Süvari Çavuş Oynanış Fragmanı”. “Çavuş” özelliği bu senaryolarda tek bir düzeni başka komutanlardan emirler alırken kontrol ettiğimiz bir özellik. Temelde bir alt komutan olarak görev yapılmakta. Birden çok parti aynı tarafta savaşa girdiği zaman daha rütbeli lider genel komutayı eline alıyor ve bireysel düzenleri istediği gibi belirleyebiliyorlar. Oyuncu tıpkı yapay zekanın da yapabileceği gibi herhangi bir seviyede bu sisteme girebilir. Etrafındaki birimlere göre veya bireysel gelişimlerine göre oyuncular bütün bir ordunun da kontrolünü ele alabilir.

Bu oyunculara oyunlarının ilk saatlerinde büyük savaşlara girme şansı vermenin yanı sıra çok karmaşık seviyelerde olmadan komutanlığın tadını da verebiliyor. Aynı zamanda gelişime bir ödül olarak, oyuncuyu yapay zeka akranlarına daha yakından bağlıyor ve savaş oynanışına çeşitlilik ekliyor. Bizim sistemimizde oyunculara kontrolü istedikleri bir zamanda vermelerini de sağlayabiliyoruz. Böylece özel bir stratejiyi düzenleyip gerçekleştirebilme şansını bulabiliyorsunuz. Veya sadece kendi bireysel savaşlarınıza daha çok önem verebilirsiniz.

Savaşların yanı sıra katılımcılara Bannerlord’un “arena savaşlarında” ısınma fırsatı sunduk. Bunu aynı zamanda yeni dövüş mekaniklerimizin üstünden geçmek için de kullandık. Bu yeni özellikleri videolarda da görebilirsiniz. Yönsel Kalkan Savunması, Kalkan Darbesi ve Zincirleme Saldırılar Mount & Blade’in dövüş sistemine çok rahatça girebilecek doğal eklentiler olarak görüyoruz. Mount & Blade’in sezgisel dövüş doğasını koruyarak çeşitlilik ve derinlik ekliyorlar. Serinin önceki oyunlarını oynayan oyuncuların darbe ve zincirleme sistemlerine çabucak alışmalarını görmek çok güzeldi. Bunlar Bannerlord’da göreceğiniz yeni dövüş özellikleri değiller. Ancak biz sistemi hâlâ geliştirmeye devam ediyoruz ve gelecekte bunun hakkında daha çok konuşmak için sabırsızlanıyoruz!
E3’te gösterdiğimiz savaş ve dövüş özelliklerimizi hakkında detaylı olarak daha çok bilgiyi basın açıklamamızda okuyabilirsiniz: https://www.taleworlds.com/en/Games/Bannerlord/News/174

E3’ten önceki haftalarda sunumlar için yer ayırmaya başlamıştık ancak bazı zaman aralıklarını boş bırakmayı da akıl etmiştik böylece standımıza fuarda gezen insanları ve fuar boyunca aldığımız ek istekleri de ağırlayabildik. Bu çok güzel bir şekilde çalıştı!

Yapabildiğimiz kadar çok kişiyi ağırlamaya çalıştık. Gün boyu uğrayan oyuncular dahil! İnsanlar oyun hakkında oldukça heyecanlılardı ve genellikle sunuma oldukça iyi tepkiler verdiler. Geliştirdiğimiz oyunların insanlara ilham verdiğini bilmek her zaman heyecan verici bir durum ve bunu direkt olarak görebilmek bir ayrıcalıktı.
Medyada sunumumuz hakkında yapılan yayınlarda oldukça olumluydu. Bu yayınlardan ilginizi çekebilecek olan bazılarının üstünde durmuştuk: https://www.taleworlds.com/en/Games/Bannerlord/News/175

Tabii ki bir çıkış tarihi duymak istediğinizi veya tek oyunculu senaryo ve politik oynanışın detaylarını duymak istediğinizi anlıyoruz. Bizim için en önemli şey harika bir oyun ortaya koyabilmek. Sarf ettiğimiz eforlara ve beklentilerinize değecek bir oyun. Şimdiye kadar bir tarih vermekten kaçındık çünkü bu bizim kaliteye verdiğimiz önemi baltalayabilir. Tek oyunculu senaryo gerçekten hakkında daha çok şey gösterebileceğimiz bir alan ve gerçekten bu alanda daha çok içerik göstermenin en etkili yolunu arıyoruz. Böylece hak ettiği derinliği ve netlik ile sunabileceğiz.

Tanıtımlarımız süresince pek çok kafa karışıklığı olduğunu öğrendik ve insanların uzatılmış oynanış fragmanlarımızdan ve yazılı bilgilerden tam olarak içeriği anlamadıklarını fark ettik. Bunu kendimize bir ders olarak sayıyoruz ve gelecekte duyurularımızı yaparken buna uygun hareket etmek istiyoruz. Bir başka gelişmede ise sizlere yeni Topluluk Yöneticimiz Callum’u tanıtmak istiyoruz. Frank ile birlikte çalışacak olan Callum sizinle kuracağımız direkt iletişimde bizlere yardımcı olacak. Kendisi hali hazırda Steam forumlarını düzenleyerek büyük bir etki gösterdi. Ondan beklentimiz de bu muhteşem iş formunu gelecekte de sürdürebilmesi.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir