Aperture Tag: The Paint Gun Testing Initiative İnceleme

Apeture Tag, Portal 2’ye yeni ve eğlenceli oynanış dinamikleri ekleme amacını taşırken mod olmasına rağmen ücretli olarak satışa çıktı. Bakalım Apeture Tag bu fiyat etiketini hakedecek bir mod olmuş mu?

Portal’ın çıkışında başardığı beklenmeyen satış rakamları ve hayran sevgisi oyunu üstüne kurulduğu senaryo, esprili anlatım ve ilgi çeken “portal” fikrinden çıktığını biliyoruz. Valve, bu beklenmeyen başarıyı görüp seriyi 2011 yılında çıkardığı Portal 2 ile devam ettirdi. Rekor kırarak haftalar boyunca en çok satan oyunlar listelerinde kalan ve yüksek inceleme puanlarıyla büyük bir başarı yakaladı. Tabii ki bu başarı oyunun hayranlarına da yansıdı. Valve’ın neredeyse tüm yapımlarında olan mod desteği Portal 2’de de kendini zamanla gösterdi. Ve işte bu mod çalışmalarının örneklerinden bir tanesi Apeture Tag: The Paint Gun Testing Initiative ya da kısa adıyla Apeture Tag, bir öğrenci projesi olarak başlayan ve ve Valve’e kadar giden bir mod olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun bize sunduğu oynanışı kısaca özetlemek gerekirse Apeture Science’ın Portal Silahı yerine Boya silahını test etmemizi istediğini düşünün. Evet, Portal 2’deki zıplatma ve hızlandırma jellerini boya olarak kullanabilmemizi sağlayan bir silah. Eğlenceli duruyor değil mi? Bakalım gerçekten de öyle mi.

Aperture-Tag-1

Bir mod olarak sınıflandırılmasına karşın bağımsız bir yapım edasında geliştirilen ve Valve’inde çeşlitli konularda destek verdiği yapımı, Source motorunda daha önce başarılı işlere imza atmış modcuların bir araya gelerek oluşturduğu Apeture Tag Team geliştirdi. Yapımın Türkçe Dil Desteğine de en kısa zamanda sahip olacağını da hatırlatalım.

Bir FPS bulmaca oyununun (ki Apeture Science’ın içinde geçiyor) nasıl olmasını beklediysek Apeture Tag da öyle geldi karşımıza. Portal ve Portal 2 oynanış dinamiklerini (kullandığımız silah dışında) birebir alan yapım. Yapımda oynadığımız karakter yine Apeture Science’ın testlerinde kullandığı deneklerden bir tanesi olsa da, oyun modeli Portal 2’nin ana karakteri olan Chell’in değiştirilmiş hali. Yapım hakkında spoiler vermemek adına hikayeye fazla giriş yapmayacağız.

Oynanış olarak Portal 2’de karşımıza çıkan jellerin oyunda büyük bir yer tuttuğunu oyunun adından bile anlayabilirsiniz. Oyunda haritaları ve karşımıza çıkan engelleri bu boyalarla ve zaman zaman erişimimizin olmadığı portallar ile aşıyoruz. Oyun bizlere bu boyalar ile eğlenceli ve eşsiz bir oynanış sunuyor. Ve tek düze bulmacalar ile değil, her bölümü geçtiğimizde dahada zorlaşan ve farklı yollar ile çözülmesi gereken bulmacalar ile karşılalıyoruz. Harita tasarımları, bulmaca tasarımları ve oyuınun genel itibari ile yapısı oldukça başarlı bir şekilde tasarlanmış. Oyun boyunca bazı bölümlerde Portal ve Portal 2’de karşılaştığımız bazı test odalarına geri dönüyoruz ve bu odaları oyunun kendine has yolu ile çözmemiz gerekiyor. Bu da oyuncuya oyun mekaniğinin nasıl çalıştığını en kesin bir şekilde öğretiyor.

Aperture-Tag-2

Oyunu biraz dikkatli oynayan çoğu oyuncunun yakalayabileceği ufak easter eggler ve görüntüler eminiz o oyuncuların yüzlerinde tebessümler bırakmıştır. Oyun Apeture Science Laboratuvarlarında geçmekte. Oyundaki haritalar ve ortam, pek nadir bölümler dışında, Apeture Science atmosferine oldukça uyumlu bir duruş sergiliyor. Sırıtmıyor, yani Portal evreninde olduğumuz hissi oyun boyunca bizimle ki bu böyle bir yapım için oldukça büyük bir işe demek. Portal serilerinde olduğu gibi test odalarımıza asansörle değil, küplerin taşındığı vakum dağıtım sistemleri ile gidiyoruz. Bu yolculuk sırasında oldukça büyük haritalarla karşılaşıyoruz. Bu haritalarda yer alan çevre oyuna atmosferik açıdan oldukça başarılı bir şekilde monte edilmiş. Oyunda bir süre sonra vakumda dolaşırken ister istemez etrafınıza bakma isteği geliyor bir süre sonra.

Oyunda karşılaştığımız alan olarak devasa mekanlarda ve oyun mekaniklerini sonuna kadar kullanmamıza (bütün duvarları usanmadan boyamak oldukça zevkli denemelisiniz! Hem boyanın parası bizden çıkmıyor ya!) rağmen grafiksel açıdan yapımın performansı oldukça başarılı. Grafikler, Portal 2’nin grafiklerini kullanıyor ki oldukça başarılı görüntülerle karşı karşıyayız bu yüzden.

Yapımın bir mod olduğunu ve oyunun hayranları tarafından yapıldığını göz önüne alırsak bu sınıfta yer alan bir yapımda kaliteli bir seslendirmeyle karşılaşmak bizi mutlu etti. Diyaloglardaki (ki çoğu zaman tek taraflı) espriler oldukça başarılı. Yapımda kullanılan müzikler ise yeni ve özellikle mod için bestelenmiş. Müzikler gerçekten başarılı. Oyunun atmosferine oldukça başarılı bir şekilde uyum sağlayan müzikleri, oyun içinde dinleyebilmenizi sağlayan “audio by apeture” gibi göndermeli bir isimle koca hoparlörler ise oldukça komik bir eklenti olsa da haritada sırıtabiliyor.

Aperture-Tag-3

“Peki arkadaşım bu yapımda hiç mi kötü bir taraf yok? Alalım mı yani ne diyorsun?” diyecek arkadaşlar bu bölüm size.

Oyunda bazı bölümlerde akıl almaz derecede zor ve oyuncuyu çözülebilmesi için oldukça uğraştıran ve çoğu zaman sinir krizi geçirten bulmacalar mevcut. Oyunda ilerlememiz için gerekli bazı bölümlerde pek çok kez öleceksiniz. Çünkü yapım deneme/yanılma yöntemini buralarda kullanmakta ve bu beni oldukça bıktırdı bir süre sonra. Oyunda tabii benin gibi fazla acele edip dikkatisizliğinizden saçma sapan şekillerde de ölebilmeniz mümkün ama tabii ki bunlar belirttiğimiz duruma girmemekte. Oyun içinde fazla spoiler vermek istemesekte, Portal ve Portal 2’den senaryosal olarak pek çok tanıdık an yaşayacaksınız. Bu “yeni” denilen bir yapım için iyi bir özellik değil. Oyun boyunca pek çok sinir bozucu bug ve glitch oyunun beta sürecinde bizleri sinir etti. Oyun çıktığında bunların ne kadarı giderilmiş olur onu bilemiyoruz fakat, oyunu başındaki pek çok bulmacayı, glitch yaparak geçebilmek oyun zevkini acayip derecede baltalamakta. Oyunun en zayıf olduğu kısımlardan bir tanesi ise anlatı. Oyunda ki pek çok önemli sayılabilecek olayların üzerinde durulmaması ve karakterin ne düşündüğünü sadece diyaloglardan anlayabilmemiz, ki oda zorlayarak, yapımın anlatımsal yönünün zayıf olduğunu gösteriyor. Oyunun sonunun oldukça tahmin edilebilir olması da bu tezimizi kanıtlar nitelikte.

Yapımda ana hikayenin yanında Portal 2’de karşılaştığımız harita editörünün değiştirilmiş bir sürümüde bulunmakta. Ki bu sürüm Co-op oynanışıda desteklemekte. Fakat yapımın o kısmı henüz tamamen oynanabilir olmadığından dolayı oraya fazla değinemiyoruz.

Portal serisini özlediyseniz, bulmaca türüne meraklıysanız, bağımsız yapımcıları ve mod yapımcılarını desteklemek istiyorsanız, Apeture Tag $6,99 gibi bir fiyata karşın size özünde kısa ama oynanışta uzun ve eğlenceli bir yapım vaat ediyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir