Activision/Blizzard 775 Çalışanını İşten Çıkardı

Activision/Blizzard 775 Çalışanını İşten Çıkardı

Bu rakam şirket çalışanları toplamının yaklaşık %8’ine tekabul etmekte

Maalesef bir süredir söylentileri ortalarda dolaşan “Activision/Blizzard’ın toplu işten çıkarma yapacağı” iddiası gerçek oldu. Şirket içi yeniden yapılanma sürecine girdiği belirtilen Activision/Blizzard, bu sürece şirketin iş gücünün %8’ini işten çıkartarak başlamış gibi görünüyor. Sayıları 800’e yaklaşan işten çıkarılan çalışanların, ekseriyetle, şirketin dağıtım ve mobil pazarlama departmanı çalışanları olduğu da gelen bilgiler arasında. Hatta şirket bünyesinde faaliyet göstermekte olan Z2Live gibi 78 çalışana sahip bir mobil oyun stüdyosunun komple kapatıldığı ve orada çalışan herkesin işine son verildiği de duyuruldu.

Peki bu küçülmenin nedeni ne? Şimdiye kadar bu kadar büyük bir şirket içi ölçekleme yapmamış olan Activision/Blizzard neden birden bu kadar ciddi bir küçülmeye gitti? Hem de şirket CEO’sunun 2018 senesinin şirketin en çok gelir elde ettiği senelerden biri olduğu beyanına rağmen.

Resmi açıklamalara bakarsak, şirketin işten çıkartmaların yapıldığı departmanlara olan ihtiyacı son dönemde oldukça azalmış. Ayrıca 2019 senesi için şirket cephesinden herhangi bir büyük yapımın (hususen Blizzard özelinde) çıkmayacak olması, Bungie’nin Destiny ile birlikte şirket ile bağlarını koparması gibi nedenler de, PR ve marketing departmanlarının bir kısmının gözden çıkarılmasına sebep olan etmenler arasında.

Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, şirketin CEO’su Kotick, 2019 senesinde oyun geliştirme süreçlerine daha fazla yatırım yapacaklarını ve şirketin bu noktadan sonra çıkaracağı oyunların daha fazla maddi destek alacağını da açıkladı. (Burada adı geçmeyen lakin daha fazla yatırım alacağı belirtilen yapımlar muhtemelen Call of Duty, Diablo IV ve Blizzard’ın gizli MMO projesi gibi yapımlar)

Umarız Activision/Blizzard’ın bağlarını kopardığı bu 800 kadar çalışan farklı şirketlerde,en kısa zamanda, tekrar iş başı yapabilme imkanı bulur.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
131
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Pandemic Express Nasıl Olmuş?

Pandemic Express Nasıl Olmuş?


Pandemic Express Nasıl Olmuş?

Gelecek vaat eden bir erken erişim daha: Pandemic Express – Zombie Escape. Bir başka erken erişim oyununu gösteriyorum size. Videoları ile dikkatimi cezbeden oyunu geçen oynadım, akabinde kısa bir süre önce Twitch’te canlı yayınını yaptım. Gayet eğlenceliydi, yayın da oyun da. Video...

Total War Three Kingdoms’da Nasıl Asker Üretiliyor?

Total War Three Kingdoms'da Nasıl Asker Üretiliyor?


Total War Three Kingdoms'da Nasıl Asker Üretiliyor?

Çin'de İmparator olmak kolay değil. Çin’i yönetmek istiyorsanız, bu koca kadim coğrafyayı kontrol altında tutmak ve rakiplerden arınmak için ordularınızın korku salması lazım. Karşı unsurları bertaraf etmek için dayanıklı, her savaş türüne hazırlıklı olması lazım. Peki bunu nasıl...

Trials of Fire’a Bir Bakış Attık

Trials of Fire'a Bir Bakış Attık


Trials of Fire'a Bir Bakış Attık

Trials of Fire İlk Bakış. Erken erişimin meyvelerinde bugün... Erken erişime çıkışını gerçekleştirmiş oyunlar üzerine yazdığım her ilk bakışta değindiğim bir husus var: erken erişim her zaman kötü değildir. Erken erişim nitelikli geliştiriciler ve oyunları için , normal şartlar altında...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir