Activision/Blizzard 775 Çalışanını İşten Çıkardı

Activision/Blizzard 775 Çalışanını İşten Çıkardı

Bu rakam şirket çalışanları toplamının yaklaşık %8’ine tekabul etmekte

Maalesef bir süredir söylentileri ortalarda dolaşan “Activision/Blizzard’ın toplu işten çıkarma yapacağı” iddiası gerçek oldu. Şirket içi yeniden yapılanma sürecine girdiği belirtilen Activision/Blizzard, bu sürece şirketin iş gücünün %8’ini işten çıkartarak başlamış gibi görünüyor. Sayıları 800’e yaklaşan işten çıkarılan çalışanların, ekseriyetle, şirketin dağıtım ve mobil pazarlama departmanı çalışanları olduğu da gelen bilgiler arasında. Hatta şirket bünyesinde faaliyet göstermekte olan Z2Live gibi 78 çalışana sahip bir mobil oyun stüdyosunun komple kapatıldığı ve orada çalışan herkesin işine son verildiği de duyuruldu.

Peki bu küçülmenin nedeni ne? Şimdiye kadar bu kadar büyük bir şirket içi ölçekleme yapmamış olan Activision/Blizzard neden birden bu kadar ciddi bir küçülmeye gitti? Hem de şirket CEO’sunun 2018 senesinin şirketin en çok gelir elde ettiği senelerden biri olduğu beyanına rağmen.

Resmi açıklamalara bakarsak, şirketin işten çıkartmaların yapıldığı departmanlara olan ihtiyacı son dönemde oldukça azalmış. Ayrıca 2019 senesi için şirket cephesinden herhangi bir büyük yapımın (hususen Blizzard özelinde) çıkmayacak olması, Bungie’nin Destiny ile birlikte şirket ile bağlarını koparması gibi nedenler de, PR ve marketing departmanlarının bir kısmının gözden çıkarılmasına sebep olan etmenler arasında.

Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, şirketin CEO’su Kotick, 2019 senesinde oyun geliştirme süreçlerine daha fazla yatırım yapacaklarını ve şirketin bu noktadan sonra çıkaracağı oyunların daha fazla maddi destek alacağını da açıkladı. (Burada adı geçmeyen lakin daha fazla yatırım alacağı belirtilen yapımlar muhtemelen Call of Duty, Diablo IV ve Blizzard’ın gizli MMO projesi gibi yapımlar)

Umarız Activision/Blizzard’ın bağlarını kopardığı bu 800 kadar çalışan farklı şirketlerde,en kısa zamanda, tekrar iş başı yapabilme imkanı bulur.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
131
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 Geliyor

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 Geliyor


Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 Geliyor

Paradox’u genel olarak devasa strateji oyunlarından tanıyoruz ama bünyesinde tonlarca isim/dağıtım haklarını barındırdığı oyun da var. Bunlardan birisi de işte bu kült seri ve GDC’de duyuruldu. San Francisco’da GDC gerçekleştiriliyor, oyun geliştiricileri konferansı, önemli birçok sektörel...

Mass Effect’i Modlu Oynamanızı Tavsiye Ediyoruz

Mass Effect'i Modlu Oynamanızı Tavsiye Ediyoruz


Mass Effect'i Modlu Oynamanızı Tavsiye Ediyoruz

Bir klasik, Mass Effect, birçok kez bitirilebilir. Ancak hiçbiri bu kadar güzel gözükmez. Neyden mi bahsediyoruz? Elbette modlanabilmesinden. Eğer Mass Effect'i henüz oynamadıysanız ya da tekrar oynamak istyorsanız Ahmet'e kulak verin. Kendisinin hazırladığı mühim modlama rehberi vesilesiyle...

Google Yeni Oyun Platformunu Duyurdu!

Google Yeni Oyun Platformunu Duyurdu!


Google Yeni Oyun Platformunu Duyurdu!

Dev şirket sonunda ağzındaki baklayı çıkardı   Google uzun süredir konsol/PC oyunları piyasasına adımını atmak için adım saymaktaydı. Kapalı kapılar arkasındaki anlaşmalar, eleman alımları, Project Stream ve konsol planı dedikoduları derken sonunda Google'ın yeni projesi ortaya...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir