Abzû İnceleme

Abzû İnceleme

Resiflerden denizin büyülü ve keşfedilmemiş derinliklerine yolculuk yaptığımız Abzû’ya mercek tutuyoruz.

Journey ve Flower’da sanat yönetmenliği yapan Matt Nava’nın kurduğu Giant Squid oyun stüdyosunun ilk eseri olan Abzû, kısa bir süre önce çıkışını gerçekleştirdi. İçerisinde bulunduğumuz döneme damgasını vuran ve oyun tarihinde de her daim hatırlanacak bir yapım Abzû. Çünkü içeriği ve sunum açısında diğer birçok yapımdan farklı. Birbirinin aynı ama makyaj olarak farlı yapımlara nazaran oyuncular için gerçekten bir çıkış kapısı. Şimdi bu övgülü girişi hak eden yapımı tanımaya başlayalım.

Oyuna geçmeden önce şu adı bir açıklayalım. “Ab” okyanus “Zu” da “derin” demek. Tarih öncesi olarak nitelendirilen tarihi aralık varlık göstermiş, kadim medeniyetler olarak adlandırılan Sümerler’de, Abzu; Akadlar’da ise Absü olarak dillendirilen bu tabir yeraltı ile dünya arasındaki kutsal okyanus, canlıların yaşamasına vesile kılınan tatlı su kaynağı gibi manalara gelmekte. Özetle işaret ettiği nokta “su”, saflığın (temizliğin) ve hayatın kaynaklarından birisi olan su…

Not: Ab-ı Hayat’ı da hatırlatalım. Ab, Farsça su; Hayat da Arapça hayat :) Ab-ı Hayat da hayat veren su manasına geliyor.

abzu-1

Oyunda tam anlamıyla bir hikaye yok. Bir anlatım örgüsü mevcut ancak oyunun adı gibi anlatımı da kadim nitelikte. İşaretler, bulmacalar, hiyeroglifler, mekanlar… Karşınıza çıkan her ögeyi birleştirerek, kültür birikiminizi kullanarak asıl resmi siz çiziyorsunuz. Şüphesiz oyunun vermeye çalıştığı bir mesaj var ancak burada bu mesaja değinirsek uzun kaçar ve spoiler olur. Ama yine de biraz çıtlatsam iyi olacak. Okyanus altında kalmış kadim bir medeniyetin sırrına vakıf olacaksınız. Bu medeniyet her ne kadar bizim dünyamızdan olmasa da bağlantı içeriyor, işte tam burada sizin birikiminiz devreye giriyor. Abzû’nun dünyası ile bizim dünyamızı birleştiriyoruz. Oyunun mesajı ise Assassin’s Creed’inkiyle aynı diye düşünüyorum. Dedim uzun kaçar diye, burada keselim artık :)

Harika ve büyüleyici bir giriş videosu ile başlıyor oyun. Akabinde devasa bir okyanusun ortasında, gelişmiş bir medeniyet üyesi olarak gözüken, insan dışı ancak insansı bir yapısı olan isimsiz bir dalgıç olarak buluyoruz kendimizi. Gidecek tek bir yerimiz var, ucu bucağı gözükmeyen okyanusun altı! İlk dalışımızı yapıyoruz. Atmosfer muazzam, resiflerden başlayarak ışığın zor ulaştığı derinliklere kadar ilerliyoruz. Bu süreç ne yazık ki yaklaşık 4 saat sürüyor. Ama öyle bir 4 saat geçiriyorsunuz ki hem gözleriniz bayram ediyor hem de içiniz huzur doluyor.

abzu-2

Oyun ne koridor ne de açık dünya, bu iki türün arasında bir yapısı var. Gücünü atmosferden ve keşif unsurlarından alan Abzû’de okyanus habitatı başarılı bir şekilde işlenmiş. Hatta doğa ile oyuncuları bir araya getiren en iyi yapımlardan birisi diyebiliriz Abzû için. Bir sürü balık türü, çeşitli kabuklular, bitkiler, tek hücreliler… Abzû’da belgesellerde dahi görmediğiniz canlıların adlarını öğreniyorsunuz. Hatta bu canlılarla birlikte su içerisinde süzülüyor ve birlikte hareket ediyorsunuz.

Oyunda yüzmek dışında aslında yaptığımız pek bir şey yok. Çevreye saçılmış az sayıdaki yuva olarak tabir edeceğimiz çökelti alanları aktif ederek çeşitli deniz canlılarını keşfediyoruz. Çok basit bulmacaları çözüyoruz. Kapalı kapıları açıyoruz, bunu yaparken de kesinlikle yorulmuyoruz. Yukarıda belirttiğim gibi oyunun amacı muazzam atmosferi size en iyi şekilde yansıtmak ve bu atmosferi keşfetmenize olanak tanımak. Huzur vereyim amacıyla yola çıkan bir oyunda çileden çıkaran bulmacaların olması beklenemezdi zaten. Ah! Neredeyse unutuyordum, bir de her bölümde çok da zor olmayacak şekilde gizlemiş deniz helezonu topluyorsunuz bir nevi deniz kabuklusu. Birkaç eksiğim var, hepsini toplayınca ne oluyor bilmiyorum ama incelemeyi yayına aldıktan sonra hepsini toplamayı deneyeceğim.

abzu-3

Okyanusun büyülü atmosferinde gezerken meditasyona olanak tanıyan heykellere rastlıyoruz. Buralar aslında oyun bittikten sonra ana menüdeki meditasyon sekmesindeki bölümleri aktif etmenize olanak tanıyan unsurlar. Oyun içerisinde dalgıcımızı meditasyonu bir işe yaramıyor, gidiyoruz heykelin üzerine oturuyoruz, etrafa bakıyoruz, hepsi bu. Ama ayrıca meditasyon bölümüne girerseniz dev okyanus bir anda sizin akvaryumunuz oluyor. Biraz önce geçtiğiniz bölümleri akvaryum izler gibi izliyor ve dilerseniz izlediğiniz ekranda süzülen canlılara yakından bakarak nasıl varlıklar olduklarını öğreniyorsunuz.

Unreal Engine 4 ile geliştirilen oyun cel-shaded basit tabirle çizgisel grafiklere sahip. Motor başarılı bir şekilde kullanılmış. Peformans açısından sıkıntı yaşamadım.Oyunu huzurlu bir şekilde oynamak için de oyun kolu (gamepad) şart. Teknik açıdan sınıfı geçen oyunun seslendirmeleri ve özellikle müzikleri de çok başarılı. Atmosferle uyumsuz değiller, bilakis tamamlıyorlar. Olumsuz bir şey söylemek güç, nazarlık olsun diye kamera açıları hususunda yer yer zorluklar yaşadım diyebilirim, biraz daha zorlarsak kısa oynanış süresinden de dert yanabiliriz. Fazlası yok.

Gerçekten alışılmış ve yeniden ısıtılarak önümüze sunulan oyunların deryasında, Abzû’nun okyanusu büyük bir kaçamak oldu. Subnautica ve benzeri oyunlarla kesinlikle kıyaslanmamalı. Oyuncuları denizlerin derinliklerine götüren çok az oyun var ama Abzû kesinlikle başka bir kefede. En azından benim için öyle. Daha önce Dark Souls serileri için “DLC çıksın” diye hayıflanmıştım, Abzû da bu hayıflanma listesinde ikinci sıraya yerleşti. Umarım oyunu genişletirler zira yaklaşık 4 saatlik deneyim gerçekten bu muhtevaya göre doyumsuz…

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
103
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 90

Resiflerden denizin büyülü ve keşfedilmemiş derinliklerine yolculuk yaptığımız Abzû’ya mercek tutuyoruz. Journey ve Flower’da sanat yönetmenliği yapan Matt Nava’nın kurduğu Giant Squid oyun stüdyosunun ilk eseri olan Abzû, kısa bir süre önce çıkışını gerçekleştirdi. İçerisinde bulunduğumuz döneme damgasını vuran ve oyun tarihinde de her daim hatırlanacak bir yapım Abzû. Çünkü içeriği ve sunum açısında diğer birçok ..

Sonuç OFD: 90.0% 90 Harika
84 90 88 80
Kadim tarihten faydalanması, farklı tecrübe sunan bir tema benimsemesi, okyanusu başarıyla ekranlara taşıması Abzû'yü yılın en iyileri arasına sokmaya yetiyor. Tadı damağınızda kalıyor zira çok kısa oynanış süresine sahip. Yine de değer, Abzû'yu edinerek gönül rahatlığıyla derinliklere dalış yapın. Pişman olmayacaksınız.

Oyunu edinmemize yardımcı olduğu için http://www.playstore.com 'a teşekkür ederiz.

Benzer Yazılar

Merakla Beklenen Gran Turismo Sport Çıkışını Gerçekleştirdi

Merakla Beklenen Gran Turismo Sport Çıkışını Gerçekleştirdi


Merakla Beklenen Gran Turismo Sport Çıkışını Gerçekleştirdi

PlayStation 4’e özel olarak geliştirilen ve merakla beklediğimiz Gran Turismo Sport nihayet çıkışını gerçekleştirdi. Polyphony Digital şirketinin Kazunori Yamauchi önderliğinde geliştirdiği Gran Turismo Sport artık piyasayadaki yerini aldı ve oyuncular için hazır durumda. PlayStation 4'ün ilk...

Gothic Serisinin Yapımcılarının Yeni Oyunu ELEX Çıkışını Gerçekleştirdi

Gothic Serisinin Yapımcılarının Yeni Oyunu ELEX Çıkışını Gerçekleştirdi


Gothic Serisinin Yapımcılarının Yeni Oyunu ELEX Çıkışını Gerçekleştirdi

İncelemesi yakında Oyunfest'te Rpg oyunlarıyla az buz haşır neşir olmuş pek çok kişi Piranha Bytes Stüdyolarını biliyordur. Bilmeyenler için, Gothic ve Risen serilerinin geliştirici stüdyosu diyebiliriz. Piranha Bytes yıllardır bıkmadan usanmadan, kendi tarzında, Rpg'ler geliştirip piyasaya...

Divinity Original Sin 2 PC İnceleme

Divinity Original Sin 2 PC İnceleme


OFD: 98.0%

Divinity Original Sin 2 PC İnceleme

OFD: 98.0%

Bu kadar vakit ne mi yaptım? Cidden ben de bilmiyorum ve bu inceleme bu kadar geciktiği için üzüntü içerisindeyim.  Oyunun inceleme kopyası elime çıkış günü ulaşmış olmasına rağmen bir türlü oturup incelemesini yazamadım. Oyunun çıkışının ardından seyreden 10-11 günlük süreçte oyunu...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz